Plugins - LiteSpeed Cache - Stable (latest release) - en to fr translation catalogue (1379 entries)

en:  %s ago
fr: il y a %s

en:  Cache the built-in Admin Bar ESI block.
fr: Mettre en cache le bloc ESI de barre d’administration intégré.

en: %1$s %2$s files left in queue
fr: Il reste %1$s %2$s fichiers dans la file d’attente

en: %1$s plugin version %2$s required for this action.
fr: Extension %1$s version %2$s nécessaire pour cette action.

en: %d hour
fr: %d heure

en: %d hours
fr: %d heures

en: %d seconds
fr: %d secondes

en: %s Extension
fr: Extension %s

en: %s file not readable.
fr: Le fichier %s n’est pas lisible.

en: %s file not writable.
fr: Le fichier %s n’est pas inscriptible.

en: %s group
fr: %s groupe

en: %s groups
fr: %s groupes

en: %s is recommended.
fr: %s est recommandé.

en: %s must be turned ON for this setting to work.
fr: %s doit être activé pour que ce réglage fonctionne.

en: &nbsp;If both the cron and a manual run start at similar times, the first to be started will take precedence.
fr:  Si le cron et une exécution manuelle démarrent tous deux à des moments similaires, le premier qui démarre aura la priorité.

en: (no savings)
fr: (aucun enregistrement)

en: (non-optm)
fr: (non-optimisée)

en: (optm)
fr: (optimisée)

en: .htaccess Path
fr: Chemin .htaccess

en: <a %s>Support forum</a> | <a %s>Submit a ticket</a>
fr: <a %s>Forum de support</a> | <a %s>Soumettre un ticket</a>

en: <a href="%1$s" %2$s>View version %3$s details</a> or <a href="%4$s" %5$s target="_blank">update now</a>.
fr: <a href="%1$s" %2$s>Voir les détails de la version %3$s</a> ou <a href="%4$s" %5$s target="_blank">mettre à jour maintenant</a>.

en: <b>Last crawled:</b> %d item(s)
fr: <b>Dernière exploration :</b> %d élément(s)

en: <b>Last crawled:</b> %s item(s)
fr: <b>Dernier crawlé :</b> %s élément(s)

en: <p>Please add/replace the following codes into the beginning of %1$s:</p> %2$s
fr: <p>Veuillez ajouter/remplacer les codes suivants au début de %1$s :</p> %2$s

en: A Domain Key is not required to use this preset. Only basic caching features are enabled.
fr: Une clé de domaine n’est pas nécessaire pour utiliser ce préréglage. Seules les fonctionnalités de mise en cache de base sont activées.

en: A Domain Key is required for QUIC.cloud online services.
fr: Une clé de domaine est nécessaire pour les services en ligne QUIC.cloud.

en: A Domain Key is required to use this preset. Enables the maximum level of optimizations for improved page speed scores.
fr: Une clé de domaine est requise pour utiliser ce préréglage. Active le niveau maximal d’optimisations pour améliorer les scores de vitesse de page.

en: A Domain Key is required to use this preset. Includes many optimizations known to improve page speed scores.
fr: Une clé de domaine est requise pour utiliser ce préréglage. Inclut de nombreuses optimisations connues pour améliorer les scores de vitesse de page.

en: A Domain Key is required to use this preset. Includes optimizations known to improve site score in page speed measurement tools.
fr: Une clé de domaine est requise pour utiliser ce préréglage. Inclut des optimisations connues pour améliorer le score du site dans les outils de mesure de la vitesse de page.

en: A Purge All will be executed when WordPress runs these hooks.
fr: Une purge de tout sera exécutée lorsque WordPress exécute ces crochets.

en: A TTL of 0 indicates do not cache.
fr: Un TTL de 0 indique de ne pas mettre en cache.

en: A backup of each image is saved before it is optimized.
fr: Une sauvegarde de chaque image est enregistrée avant d’être optimisée.

en: Accelerates the speed by caching Gravatar (Globally Recognized Avatars).
fr: Accélère la vitesse en mettant en cache Gravatar (avatars mondialement reconnus).

en: Account is linked!
fr: Le compte est lié !

en: Activate
fr: Activer

en: Add Missing Sizes
fr: Ajouter les dimensions manquantes

en: Add new CDN URL
fr: Ajouter une nouvelle URL de CDN

en: Add new cookie to simulate
fr: Ajouter un nouveau cookie pour simuler

en: Add to Blocklist
fr: Ajouter à la liste de blocage

en: Adding Style to Your Lazy-Loaded Images
fr: Ajout de style à vos images chargées en différé

en: Admin IP Only
fr: Uniquement l’IP de l’admin

en: Admin IPs
fr: IP d’admin

en: Advanced
fr: Avancé

en: Advanced (Recommended)
fr: Avancé (recommandé)

en: Advanced Settings
fr: Réglages avancés

en: Advanced level will log more details.
fr: Le niveau avancé enregistrera plus de détails.

en: After
fr: Après

en: After successful DNS detection, QUIC.cloud will attempt to generate an SSL certificate and enable the CDN.
fr: Après une détection DNS réussie, QUIC.cloud tentera de générer un certificat SSL et d’activer le CDN.

en: After the QUIC.cloud Image Optimization server finishes optimization, it will notify your site to pull the optimized images.
fr: Une fois que le serveur d’optimisation d’images QUIC.cloud a terminé l’optimisation, il demandera à votre site de tirer les images optimisées.

en: After verifying that the cache works in general, please test the cart.
fr: Après vérification que le cache fonctionne en général, veuillez tester le panier.

en: After you set your nameservers, QUIC.cloud will detect the change and automatically enable the CDN.
fr: Après avoir défini les serveurs de noms, QUIC.cloud détectera le changement et activera automatiquement le CDN.

en: Aggressive
fr: Agressif

en: Alias is in use by another QUIC.cloud account.
fr: L’alias est utilisé par un autre compte QUIC.cloud.

en: All QUIC.cloud service queues have been cleared.
fr: Toutes les files d’attente de service QUIC.cloud ont été effacées.

en: All Transients
fr: Tous les transients

en: All categories are cached by default.
fr: Toutes les catégories sont mises en cache par défaut.

en: All pages
fr: Toutes les pages

en: All pages with Recent Posts Widget
fr: Toutes les pages avec le widget des articles récents

en: All tags are cached by default.
fr: Toutes les étiquettes sont mises en cache par défaut.

en: Allows listed IPs (one per line) to perform certain actions from their browsers.
fr: Autorise les IPs listées (une par ligne) à réaliser certaines actions depuis leurs navigateurs.

en: Already Cached
fr: Déjà mise en cache

en: Always purge both product and categories on changes to the quantity or stock status.
fr: Toujours vider les produits et les catégories lors d’un changement de quantité disponible ou de statut de stock.

en: An optional second parameter may be used to specify cache control. Use a space to separate
fr: Un second réglage facultatif peut être utilisé pour spécifier le contrôle du cache. Utilisez un espace pour séparer

en: Append query string %s to the resources to bypass this action.
fr: Ajoutez des chaînes de requête %s aux ressources pour contourner cette action.

en: Applied for Domain Key successfully. Please wait for result. Domain Key will be automatically sent to your WordPress.
fr: Demande de clé de domaine bien effectuée. Veuillez attendre le résultat. La clé de domaine sera automatiquement envoyée à votre WordPress.

en: Applied the %1$s preset %2$s
fr: Appliquez le %1$s préréglage %2$s

en: Apply Preset
fr: Appliquer le préréglage

en: Approved
fr: Approuvé

en: Are you sure to delete all existing blocklist items?
fr: Confirmez-vous vouloir supprimer toutes les éléments de liste de blocage existants ?

en: Are you sure to destroy all optimized images?
fr: Confirmez-vous vouloir détruire toutes les images optimisées ?

en: Are you sure you want to clear all cloud nodes?
fr: Confirmez-vous vouloir vider tous les nœuds du cloud ?

en: Are you sure you want to delete QUIC.cloud data?
fr: Confirmez-vous vouloir supprimer les données QUIC.cloud ?

en: Are you sure you want to redetect the closest cloud server for this service?
fr: Confirmez-vous vouloir détecter à nouveau le serveur cloud le plus proche pour ce service ?

en: Are you sure you want to remove all image backups?
fr: Confirmez-vous vouloir la suppression de toutes les sauvegardes d’image ?

en: Are you sure you want to reset CDN Setup?
fr: Confirmez-vous vouloir réinitialiser la configuration du CDN ?

en: Are you sure you want to reset all settings back to the default settings?
fr: Confirmez-vous vouloir réinitialiser tous les réglages aux valeurs par défaut ?

en: Asynchronous CSS Loading with Critical CSS
fr: Chargement CSS asynchrone avec CSS critique

en: At that stage, you may re-start the verification process by pressing the Run CDN Setup button.
fr: À ce stade, redémarrer la vérification en appuyant sur le bouton Exécuter le programme de configuration du CDN.

en: Author archive
fr: Archive d’auteur

en: Auto Drafts
fr: Brouillons auto

en: Auto Pull Cron
fr: Cron de traction automatique

en: Auto Purge Rules For Publish/Update
fr: Règles de purge automatique pour les publication/mise à jour

en: Auto QUIC.cloud CDN Setup
fr: Configuration du CDN de QUIC.cloud automatique

en: Auto Request Cron
fr: Requête automatique Cron

en: Automatic generation of critical CSS is in the background via a cron-based queue.
fr: Générer automatiquement des CSS critiques en arrière-plan via une file d’attente à base de cron.

en: Automatic generation of unique CSS is in the background via a cron-based queue.
fr: La génération automatique d’un CSS unique est en arrière-plan via une file d’attente basée sur Cron.

en: Automatically Upgrade
fr: Mettre à jour automatiquement

en: Automatically enable DNS prefetching for all URLs in the document, including images, CSS, JavaScript, and so forth.
fr: Activer automatiquement le pré-lancement des DNS pour les URL dans le document, y compris les images, CSS, JavaScript, etc.

en: Automatically generate LQIP in the background via a cron-based queue.
fr: Générer automatiquement LQIP en arrière-plan via une file d’attente basée sur cron.

en: Automatically remove the original image backups after fetching optimized images.
fr: Supprimer automatiquement les sauvegarde d’image après récupération des images optimisées.

en: Automatically request optimization via cron job.
fr: Demander automatiquement l’optimisation via tâche cron.

en: Avatar list in queue waiting for update
fr: Liste des avatars en attente de mise à jour

en: Backend .htaccess Path
fr: Chemin du .htaccess de l’interface d’administration

en: Backend Heartbeat Control
fr: Contrôle du battement de cœur de l’interface d’administration

en: Backend Heartbeat TTL
fr: TTL du battement de cœur de l’interface d’administration

en: Backup created %1$s before applying the %2$s preset
fr: Sauvegarde créée %1$s avant d’appliquer le préréglage %2$s

en: Basic
fr: Basique

en: Basic Image Placeholder
fr: Image générique pour l’image de base

en: Before
fr: Avant

en: Before generating key, please verify all IPs on this list are allowlisted
fr: Avant de générer la clé, veuillez vérifier que toutes les IP de cette liste sont sur la liste d’autorisation.

en: Begin QUIC.cloud CDN Setup
fr: Démarrer la configuration du CDN QUIC.cloud

en: Benefits of linking to a QUIC.cloud account
fr: Avantages de lier vers un compte QUIC.cloud

en: Best available WordPress performance
fr: Meilleures performances WordPress disponibles

en: Beta Test
fr: Bêta test

en: Blocklist
fr: Liste de blocage

en: Blocklisted
fr: Bloqué

en: Blocklisted due to not cacheable
fr: Mis sur liste de blocage car impossible à mettre en cache

en: Both %1$s and %2$s are acceptable.
fr: À la fois %1$s et %2$s sont acceptables.

en: Both full URLs and partial strings can be used.
fr: À la fois les URL complètes et les chaînes partielles peuvent être utilisées.

en: Both full and partial strings can be used.
fr: Il est possible d’utiliser aussi bien des chaînes complètes que partielles.

en: Browser
fr: Navigateur

en: Browser Cache
fr: Cache navigateur

en: Browser Cache Settings
fr: Réglages du cache navigateur

en: Browser Cache TTL
fr: TTL du cache navigateur

en: Browser caching stores static files locally in the user's browser. Turn on this setting to reduce repeated requests for static files.
fr: La mise en cache du navigateur stocke les fichiers statiques localement dans le navigateur de l’utilisateur. Activez ce réglage pour réduire les requêtes répétées de fichiers statiques.

en: By default a gray image placeholder %s will be used.
fr: Par défaut une image indicative grise %s sera utilisée.

en: By default, the My Account, Checkout, and Cart pages are automatically excluded from caching. Misconfiguration of page associations in WooCommerce settings may cause some pages to be erroneously excluded.
fr: Par défaut, les pages Mon compte, Paiement et Commande sont automatiquement exclues de la mise en cache. Une mauvaise configuration des associations de pages dans les réglages WooCommerce peut entraîner l’exclusion erronée de certaines pages.

en: By design, this option may serve stale content. Do not enable this option, if that is not OK with you.
fr: Par conception, cette option peut servir du contenu périmé. N’activez pas cette option si cela ne vous convient pas.

en: CCSS Per URL
fr: CCSS par URL

en: CDN Bandwidth
fr: Bande passante de CDN

en: CDN Settings
fr: Réglage du CDN

en: CDN Setup Status
fr: État de configuration du CDN

en: CDN Setup Token and DNS zone deleted. Note: if my.quic.cloud account deletion is desired, that the account still exists and must be deleted separately.
fr: Jeton de configuration CDN et zone DNS supprimés. Remarque : si la suppression du compte my.quic.cloud est souhaitée, le compte existe toujours et doit être supprimé séparément.

en: CDN Setup Token reset. Note: if my.quic.cloud account deletion is desired, that the account still exists and must be deleted separately.
fr: Réinitialisation du jeton d’installation CDN. Remarque : si la suppression du compte my.quic.cloud est souhaitée, le compte existe toujours et doit être supprimé séparément.

en: CDN Setup is running.
fr: Le programme de configuration du CDN est en cours d’exécution.

en: CDN URL
fr: URL de CDN

en: CDN URL to be used. For example, %s
fr: URL de CDN à utiliser. Par exemple : %s

en: CSS & JS Combine
fr: Combinent CSS & JS

en: CSS Combine
fr: Combiner CSS

en: CSS Combine External and Inline
fr: Combiner les CSS externes et en ligne

en: CSS Excludes
fr: CSS exclu

en: CSS Minify
fr: Minifier CSS

en: CSS Settings
fr: Réglages CSS

en: CSS, JS and HTML Minification
fr: Minification CSS, JS et HTML

en: CSS/JS Cache
fr: Cache CSS/JS

en: Cache Admin Bar
fr: Mettre en cache la barre d’administration

en: Cache Comment Form
fr: Mettre en cache le formulaire de commentaire

en: Cache Commenters
fr: Mettre en cache les commentateurs

en: Cache Control Settings
fr: Mettre en cache les réglages de contrôle

en: Cache Hit
fr: Occurrences de cache

en: Cache Logged-in Users
fr: Mettre en cache les utilisateurs connectés

en: Cache Login Page
fr: Mettre en cache la page de connexion

en: Cache Miss
fr: Cache manquant

en: Cache Mobile
fr: Cache mobile

en: Cache PHP Resources
fr: Ressources PHP de cache

en: Cache REST API
fr: Mettre en cache l’API REST

en: Cache Status
fr: État du cache

en: Cache WP-Admin
fr: Mettre en cache wp-admin

en: Cache key must be integer or non-empty string, %s given.
fr: La clé de cache doit être une chaîne entière ou non vide, %s donnée.

en: Cache key must not be an empty string.
fr: La clé de cache ne doit pas être une chaîne vide.

en: Cache requests made by WordPress REST API calls.
fr: Mettre en cache les requêtes effectuées par les appels de l’API REST WordPress.

en: Cache the built-in Comment Form ESI block.
fr: Mettre en cache le bloc ESI de formulaire de commentaires intégré.

en: Caching these pages may improve server performance by avoiding unnecessary PHP calls.
fr: La mise en cache de ces pages peut améliorer les performances du serveur en évitant les appels PHP inutiles.

en: Calculate Backups Disk Space
fr: Calculer l’espace disque de sauvegarde

en: Calculate Original Image Storage
fr: Calculer le stockage des images originales

en: Calculated backups successfully.
fr: Sauvegardes bien calculées.

en: Can not create folder: %1$s. Error: %2$s
fr: Impossible de créer un dossier : %1$s. Erreur : %2$s

en: Cancel
fr: Effacer

en: Cannot delete, site is not linked.
fr: Impossible de supprimer, le site n’est pas lié.

en: Cannot request REST API, no token saved.
fr: Impossible de faire une requête API REST, aucun jeton enregistré.

en: Category
fr: Catégorie

en: Changed setting successfully.
fr: Réglage bien modifié.

en: Changes to this setting do not apply to already-generated LQIPs. To regenerate existing LQIPs, please %s first from the admin bar menu.
fr: Les modifications apportées à ce réglage ne s’appliquent pas aux LQIP déjà générés. Pour régénérer les LQIP existants, veuillez d’abord %s dans le menu de la barre d’administration.

en: Check Status
fr: Vérifier l’état

en: Check my public IP from
fr: Vérifier mon IP publique à partir de

en: Check this option to use the primary site's configuration for all subsites.
fr: Cochez cette option pour utiliser les configurations du site principal sur tous les sous-sites.

en: Clean All
fr: Tout nettoyer

en: Clean Crawler Map
fr: Vider la carte du robot explorateur

en: Clean Up Unfinished Data
fr: Nettoyage des données inachevées

en: Clean all auto saved drafts
fr: Nettoyer tous les brouillons auto-enregistrés

en: Clean all orphaned post meta records
fr: Nettoyer tous les métadonnées de publication orphelines

en: Clean all post revisions
fr: Nettoyer toutes les révisions d’article

en: Clean all spam comments
fr: Nettoyer tous les commentaires indésirables

en: Clean all successfully.
fr: Tout a bien été nettoyé.

en: Clean all trackbacks and pingbacks
fr: Nettoyer tous les rétroliens et pings

en: Clean all transient options
fr: Nettoyer toutes les options de transient

en: Clean all transients successfully.
fr: Tous les transients ont bien été nettoyés.

en: Clean all trashed comments
fr: Nettoyer tous les commentaires mis à la corbeille

en: Clean all trashed posts and pages
fr: Nettoyer tous les articles et pages mis à la corbeille

en: Clean auto drafts successfully.
fr: Les brouillons auto ont bien été nettoyés.

en: Clean expired transient options
fr: Nettoyer les options de transient expirées

en: Clean expired transients successfully.
fr: Les transients expirés ont bien été nettoyés.

en: Clean orphaned post meta successfully.
fr: Nettoyage réussi de méta orpheline de la publication.

en: Clean post revisions successfully.
fr: Les révisions d’article ont bien été nettoyées.

en: Clean revisions older than %1$s day(s), excluding %2$s latest revisions
fr: Révisions propres plus anciennes que %1$s jour(s), à l’exclusion des %2$s dernières révisions

en: Clean spam comments successfully.
fr: Les commentaires indésirables ont bien été nettoyés.

en: Clean trackbacks and pingbacks successfully.
fr: Les rétroliens et pings ont bien été nettoyés.

en: Clean trashed comments successfully.
fr: Les commentaires mis à la corbeille ont bien été nettoyés.

en: Clean trashed posts and pages successfully.
fr: Articles et pages mis à la corbeille bien nettoyés.

en: Cleaned all Critical CSS files.
fr: Nettoyé tous les fichiers CSS critiques.

en: Cleaned all Gravatar files.
fr: Tous les fichiers Gravatar sont nettoyés.

en: Cleaned all LQIP files.
fr: Tous les fichiers LQIP sont nettoyés.

en: Cleaned all Unique CSS files.
fr: Nettoyer tous les fichiers CSS uniques.

en: Cleaned all localized resource entries.
fr: Nettoyé toutes les entrées de ressources localisées.

en: Cleaned up unfinished data successfully.
fr: Bien nettoyé les données non finalisées.

en: Clear Logs
fr: Effacer les journaux

en: Cleared %1$s invalid images.
fr: Effacé %1$s images non valides.

en: Clears all cache entries related to this site, <i>including other web applications</i>.
fr: Efface toutes les entrées du cache liées à ce site, <i> y compris les autres applications web </i>.

en: Click here to change.
fr: Cliquez ici pour modifier.

en: Click here to set.
fr: Cliquez ici pour configurer.

en: Click here to settings
fr: Cliquez ici pour les réglages

en: Click the refresh button below to refresh status.
fr: Cliquer sur le bouton d’actualisation ci-dessous pour actualiser l’état.

en: Click to clear all nodes for further redetection.
fr: Cliquez pour effacer tous les nœuds pour une nouvelle détection.

en: Click to switch to optimized version.
fr: Cliquer pour passer à la version optimisée.

en: Click to switch to original (unoptimized) version.
fr: Cliquez pour passer à la version originale (non optimisée).

en: Cloud Error
fr: Erreur de cloud

en: Cloud REST API returned error:
fr: Erreur renvoyée par l’API REST Cloud :

en: Cloud REST Error
fr: Erreur REST dans le cloud

en: Cloud server refused the current request due to rate limiting. Please try again later.
fr: Le serveur cloud a refusé la requête actuelle en raison de la limitation du débit. Veuillez réessayer ultérieurement.

en: Cloud server refused the current request due to unpulled images. Please pull the images first.
fr: Le serveur cloud a refusé la demande actuelle en raison d’images non extraites. Veuillez d’abord extraire les images.

en: Cloudflare API
fr: API Cloudflare

en: Cloudflare API is set to off.
fr: L’API Cloudflare est définie à inactif.

en: Cloudflare Cache
fr: Cache Cloudflare

en: Cloudflare Domain
fr: Domaine Cloudflare

en: Cloudflare Zone
fr: Zone Cloudflare

en: Collapse Query Strings
fr: Réduire les chaînes de requêtes

en: Combine CSS files and inline CSS code.
fr: Combinez les fichiers CSS et le code CSS en ligne.

en: Combine all local JS files into a single file.
fr: Combiner tous les fichiers JS locaux en un seul fichier.

en: Comments are supported. Start a line with a %s to turn it into a comment line.
fr: Les commentaires sont pris en charge. Commencez une ligne avec un %s pour la transformer en ligne de commentaire.

en: Communicated with Cloudflare successfully.
fr: Bien communiqué avec Cloudflare.

en: Completed at %s
fr: Terminé à %s

en: Congratulation! Your file was already optimized
fr: Félicitations ! Votre fichier a déjà été optimisé

en: Congratulations, QUIC.cloud successfully set this domain up for the CDN. Please update your nameservers to:
fr: Félicitations, QUIC.cloud réussi à configurer ce domaine pour le CDN. Veuillez mettre à jour vos serveurs de noms pour :

en: Congratulations, all gathered!
fr: Félicitations, tous recueillies !

en: Congratulations, your Domain Key has been approved! The setting has been updated accordingly.
fr: Félicitations, votre clé de domaine a été approuvée ! Les réglages ont été définis en conséquence.

en: Connection Test
fr: Test de connexion

en: Contact QUIC.cloud support
fr: Contacter le support QUIC.cloud

en: Convert to InnoDB
fr: Convertir en InnoDB

en: Converted to InnoDB successfully.
fr: Conversion en InnoDB réussie.

en: Cookie Name
fr: Nom de cookie

en: Cookie Simulation
fr: Simulation de cookie

en: Cookie Values
fr: Valeurs de cookie

en: Could not find %1$s in %2$s.
fr: Impossible de trouver %1$s dans %2$s.

en: Count
fr: Nombre

en: Crawl Interval
fr: Intervalle de crawl

en: Crawler Cron
fr: Cron du crawler

en: Crawler General Settings
fr: Réglages généraux du robot explorateur

en: Crawler Log
fr: Journaux du robot explorateur

en: Crawler Simulation Settings
fr: Réglages de simulation du robot explorateur

en: Crawler Sitemap Settings
fr: Réglages de plan de site du robot explorateur

en: Crawler Status
fr: État du robot explorateur

en: Crawler disabled by the server admin.
fr: Robot d'exploration désactivé par l’administrateur·trice du serveur.

en: Crawler disabled list is cleared! All crawlers are set to active!
fr: La liste des robots d’exploration désactivés est effacée ! Tous les robots d’exploration sont activés !

en: Crawler(s)
fr: Robot(s) explorateur(s)

en: Crawlers cannot run concurrently.
fr: Les robots explorateurs ne peuvent pas s’exécuter simultanément.

en: Create a post, make sure the front page is accurate.
fr: Créez un article, assurez-vous que la page d’accueil est exacte.

en: Created with ❤️  by LiteSpeed team.
fr: Créé avec ❤️ par l’équipe LiteSpeed.

en: Credits are not enough to proceed the current request.
fr: Crédits insuffisants pour répondre à votre demande.

en: Critical CSS
fr: CSS critique

en: Critical CSS Rules
fr: Règles CSS critiques

en: Cron Name
fr: Nom du cron

en: Current %s Contents
fr: Contenus actuel de %s

en: Current Cloud Nodes in Service
fr: Nœuds cloud actuels en service

en: Current Online Server IPs
fr: IP actuelles du serveur en ligne

en: Current closest Cloud server is %s.&#10; Click to redetect.
fr: Le serveur Cloud le plus proche est actuellement %s.&#10; Cliquez pour le détecter à nouveau.

en: Current closest Cloud server is %s.&#10;Click to redetect.
fr: Le serveur Cloud le plus proche est actuellement %s.&#10;Cliquez pour le redétecter.

en: Current crawler started at
fr: Le crawler actuel a démarré le

en: Current image post id position
fr: Position actuelle de l’ID de publication de l’image

en: Current limit is
fr: La limite actuelle est

en: Current server load
fr: Charge actuelle du serveur

en: Current server time is %s.
fr: L’heure actuelle du serveur est %s.

en: Current sitemap crawl started at
fr: Le crawl de plan de site actuel a commencé le

en: Current status is %1$s since %2$s.
fr: L’état actuel est %1$s depuis %2$s.

en: Current status is %s.
fr: L’état actuel est %s.

en: Currently active crawler
fr: Robot explorateur actuellement actif

en: Currently using optimized version of WebP file.
fr: Utilisation actuelle d’une version optimisée du fichier WebP.

en: Currently using optimized version of file.
fr: Utilisation actuelle d’une version optimisée du fichier.

en: Currently using original (unoptimized) version of WebP file.
fr: Utilisation actuelle de la version originale (non optimisée) du fichier WebP.

en: Currently using original (unoptimized) version of file.
fr: Utilise actuellement la version originale (non optimale) du fichier.

en: Custom Sitemap
fr: Plan de site personnalisé

en: DB Optimization Settings
fr: Réglages d’optimisation de la BDD

en: DNS Preconnect
fr: Pré-connexion DNS

en: DNS Prefetch
fr: Pré-chargement des DNS

en: DNS Prefetch Control
fr: Contrôle du préfixe DNS

en: DNS Prefetch for static files
fr: Prérécupération DNS pour les fichiers statiques

en: Daily archive
fr: Archive quotidienne

en: Dashboard
fr: Tableau de bord

en: Database
fr: Base de données

en: Database Optimizer
fr: Outil d’optimisation de base de données

en: Database Summary
fr: Résumé de la base de données

en: Database Table Engine Converter
fr: Convertisseur de moteur de table de base de données

en: Database to be used
fr: Base de données à utiliser

en: Day(s)
fr: Jour(s)

en: Debug Helpers
fr: Aides au débogage

en: Debug Level
fr: Niveau de débogage

en: Debug Log
fr: Journal de débogage

en: Debug Settings
fr: Réglages de débogage

en: Debug String Excludes
fr: La chaîne de débogage exclut

en: Debug URI Excludes
fr: L’URL de débogage exclut

en: Debug URI Includes
fr: L’URL de débogage comprend

en: Default
fr: Par défaut

en: Default Cache
fr: Cache par défaut

en: Default Feed TTL
fr: Flux TTL par défaut

en: Default Front Page TTL
fr: TTL de page d’accueil par défaut

en: Default HTTP Status Code Page TTL
fr: Durée de vie de la page de code d’état HTTP par défaut

en: Default Object Lifetime
fr: Durée de vie de l’objet par défaut

en: Default Private Cache TTL
fr: TTL cache privé par défaut

en: Default Public Cache TTL
fr: Durée de vie par défaut du cache publique

en: Default REST TTL
fr: Durée de vie REST par défaut

en: Default TTL for cached objects.
fr: TTL par défaut pour les objets mis en cache.

en: Default path is
fr: Le chemin par défaut est

en: Default port for %1$s is %2$s.
fr: Le port par défaut pour %1$s est %2$s.

en: Default value
fr: Valeur par défaut

en: Deferred
fr: Différé

en: Deferring until page is parsed or delaying till interaction can help reduce resource contention and improve performance causing a lower FID (Core Web Vitals metric).
fr: Le fait de différer jusqu’à ce que la page soit analysée ou de retarder l’interaction peut aider à réduire les conflits de ressources et à améliorer les performances, entraînant un FID inférieur (Indicateur Web Vitals de base).

en: Delay
fr: Délai

en: Delay rendering off-screen HTML elements by its selector.
fr: Retarder le rendu d’éléments HTML hors écran par leurs sélecteurs.

en: Delayed
fr: Reporté

en: Delete QUIC.cloud data
fr: Supprimer les données QUIC.cloud

en: Delete all backups of the original images
fr: Supprimer toutes les sauvegardes des images originales

en: Destroy All Optimization Data
fr: Détruire toutes les données d’optimisation

en: Destroy all optimization data successfully.
fr: Bien détruire toutes les données d’optimisation.

en: Determines how changes in product quantity and product stock status affect product pages and their associated category pages.
fr: Détermine comment les modifications dans les quantités de produit et états de stock de produit affecte les pages de produit et leurs pages de catégorie associés.

en: Development Mode
fr: Mode développement

en: Development Mode will be turned off automatically after three hours.
fr: Le mode développement sera automatiquement désactivé après trois heures.

en: Development mode will be automatically turned off in %s.
fr: Le mode développement sera automatiquement désactivé dans %s.

en: Disable
fr: Désactiver

en: Disable All Features
fr: Désactiver toutes les fonctionnalités

en: Disable Cache
fr: Désactiver le cache

en: Disable Image Lazyload
fr: Désactiver le chargement différé d’image

en: Disable VPI
fr: Désactiver VPI

en: Disable WordPress interval heartbeat to reduce server load.
fr: Désactivez l’intervalle de battement de cœur de WordPress pour réduire la charge du serveur.

en: Disable this option to generate CCSS per Post Type instead of per page. This can save significant CCSS quota, however it may result in incorrect CSS styling if your site uses a page builder.
fr: Désactiver l’option pour générer le CCSS par type de publication au lieu de par page. Cela va économiser un quota CCSS important, mais cela peut entraîner un style CSS incorrect si le site utilise un constructeur de page.

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Disabled WebP file successfully.
fr: Fichier WebP bien désactivé.

en: Disabling this may cause WordPress tasks triggered by AJAX to stop working.
fr: Désactiver cela peut entraîner l’arrêt des tâches WordPress déclenchées par AJAX.

en: Disabling this option may negatively affect performance.
fr: Désactiver cette option aura un effet négatif sur la performance.

en: Disabling this will stop the cron job responsible for pulling optimized images back from QUIC.cloud Image Server.
fr: Désactiver cela stoppera la tâche cron responsable de la récupération des images optimisées à partir du serveur d’images QUIC.cloud.

en: Dismiss
fr: Ignorer

en: Dismiss this notice
fr: Ignorer cette notification

en: Do Not Cache Categories
fr: Ne pas mettre en cache les catégories

en: Do Not Cache Cookies
fr: Ne pas mettre en cache les cookies

en: Do Not Cache Groups
fr: Ne pas mettre en cache les groupes

en: Do Not Cache Query Strings
fr: Ne pas mettre en cache les chaînes de requête

en: Do Not Cache Roles
fr: Ne pas mettre les rôles en cache

en: Do Not Cache Tags
fr: Ne pas mettre en cache les étiquettes

en: Do Not Cache URIs
fr: Ne pas mettre en cache les URI

en: Do Not Cache User Agents
fr: Ne pas mettre en cache les agents utilisateur

en: Do not purge categories on changes to the quantity or stock status.
fr: Ne pas purger les catégories lors de modification de quantité ou d’état de stock.

en: Domain
fr: Domaine

en: Domain Key
fr: Clé de domaine

en: Domain Key hash mismatch
fr: Erreur de hachage de la clé de domaine

en: Domain key and QUIC.cloud link detected.
fr: Clé de domaine et lien QUIC.cloud détectés.

en: Done
fr: Terminé

en: Downgrade not recommended. May cause fatal error due to refactored code.
fr: La rétrogradation n’est pas recommandée. Peut provoquer une erreur fatale en raison du code remanié.

en: Drop Domain from Sitemap
fr: Supprimer le domaine du plan de site

en: Drop Query String
fr: Supprimer la chaîne de requête

en: ESI Nonces
fr: Nonces d’ESI

en: ESI Settings
fr: Réglages ESI

en: ESI allows you to designate parts of your dynamic page as separate fragments that are then assembled together to make the whole page. In other words, ESI lets you “punch holes” in a page, and then fill those holes with content that may be cached privately, cached publicly with its own TTL, or not cached at all.
fr: ESI vous permet de désigner des parties de votre page dynamique comme des fragments séparés qui sont ensuite assemblés pour créer la page entière. En d’autres termes, ESI vous permet de « percer des trous » dans une page, puis de remplir ces trous avec un contenu qui peut être mis en cache en privé, mis en cache publiquement avec son propre TTL ou non mis en cache du tout.

en: ESI sample for developers
fr: Exemple d’ESI pour les développeurs

en: Editor Heartbeat
fr: Éditeur Heartbeat

en: Editor Heartbeat TTL
fr: Éditeur Heartbeat TTL

en: Elements with attribute %s in HTML code will be excluded.
fr: Les éléments avec l'attribut %s dans le code HTML seront exclus.

en: Elements with attribute %s in html code will be excluded.
fr: Les éléments avec l’attribut %s dans le code html seront exclus.

en: Email Address
fr: Adresse de messagerie

en: Empty Entire Cache
fr: Vider tout le cache

en: Empty blocklist
fr: Vider la liste de blocage

en: Enable %s CDN API functionality.
fr: Activez la fonctionnalité %s de l’API du CDN.

en: Enable Cache
fr: Activer la mise en cache

en: Enable ESI
fr: Activer ESI

en: Enable Viewport Images auto generation cron.
fr: Activer la tâche planifiée de génération automatique d’images de vue écran.

en: Enable replacement of WebP in %s elements that were generated outside of WordPress logic.
fr: Activer le remplacement de WebP dans les éléments %s qui ont été générés en dehors de la logique WordPress.

en: Enable this option if you are using both HTTP and HTTPS in the same domain and are noticing cache irregularities.
fr: Activez cette option si vous utilisez HTTP et HTTPS sur le même domaine et que vous remarquez des irrégularités de cache.

en: Enabled
fr: Activé(e)

en: Enabled WebP file successfully.
fr: Fichier WebP bien activé.

en: Enabling LiteSpeed Cache for WordPress here enables the cache for the network.
fr: Activer ici LiteSpeed Cache pour WordPress active le cache pour le réseau.

en: Ended reason
fr: Raison pour laquelle c’est terminé

en: Engine
fr: Moteur

en: Enter this site's IP address to allow cloud services directly call IP instead of domain name. This eliminates the overhead of DNS and CDN lookups.
fr: Saisissez l'adresse IP de ce site pour permettre aux services de cloud d'appeler directement l’IP au lieu du nom de domaine. Cela permet d’éviter les surcharges des consultations DNS et CDN.

en: Error: Failed to apply the settings %1$s
fr: Erreur : impossible d’appliquer les réglages %1$s

en: Essentials
fr: Fondamentaux

en: Every Minute
fr: Chaque minute

en: Everything in Advanced, Plus
fr: Tout dans Advanced, Plus

en: Everything in Aggressive, Plus
fr: Tout est agressif, plus

en: Everything in Basic, Plus
fr: Tout dans Basic, Plus

en: Everything in Essentials, Plus
fr: Tout dans Essentials, Plus

en: Example
fr: Exemple

en: Example use case:
fr: Exemple d’utilisation :

en: Examples of test cases include:
fr: Les exemples de cas d’essai incluent :

en: Exclude Path
fr: Exclure le chemin

en: Exclude Settings
fr: Réglages d’exclusion

en: Excludes
fr: Exclure

en: Expired Transients
fr: Transients expirés

en: Export
fr: Exporter

en: Export Settings
fr: Exporter les réglages

en: Extreme
fr: Extrême

en: Failed
fr: Échouée

en: Failed to back up %s file, aborted changes.
fr: Échec de sauvegarde du fichier %s, modifications interrompues.

en: Failed to communicate with Cloudflare
fr: Échec de communication avec Cloudflare

en: Failed to communicate with QUIC.cloud server
fr: Échec de la communication avec le serveur QUIC.cloud

en: Failed to create Avatar table. Please follow <a %s>Table Creation guidance from LiteSpeed Wiki</a> to finish setup.
fr: Échec de la création de la table Avatar. Veuillez suivre les conseils <a %s>de création de tableau du wiki LiteSpeed</a> pour terminer la configuration.

en: Failed to create table %s! SQL: %s.
fr: Échec de création de la table %s ! SQL : %s.

en: Failed to get %s file contents.
fr: Échec de récupération du contenu du fichier %s.

en: Failed to request via WordPress
fr: Échec de la requête via WordPress

en: Failed to upgrade.
fr: Échec de mise à niveau.

en: Failed to write to %s.
fr: Impossible d’écrire sur %s.

en: Fast Queue Usage
fr: Utilisation de la file d’attente rapide

en: File %s is not writable.
fr: Le fichier %s n’est pas inscriptible.

en: Files
fr: Fichiers

en: Filter %s available for UCSS per page type generation.
fr: Filtre %s disponible pour UCSS par génération de type de page.

en: Filter %s available to disable blocklist.
fr: Filtre %s disponible pour désactiver la liste de blocage.

en: Filter %s is supported.
fr: Le filtre %s est supporté.

en: Folder does not exist: %s
fr: Le dossier n’existe pas : %s

en: Folder is not writable: %s.
fr: Le dossier n’est pas inscriptible : %s.

en: Font Display Optimization
fr: Optimisation de l’affichage des polices

en: For URLs with wildcards, there may be a delay in initiating scheduled purge.
fr: Pour les URL avec des jokers, il peut y avoir un retard dans le lancement de la purge planifiée.

en: For example
fr: Par exemple

en: For example, %1$s defines a TTL of %2$s seconds for %3$s.
fr: Par exemple, %1$s définit un TTL de %2$s secondes pour %3$s.

en: For example, %s can be used for a transparent placeholder.
fr: Par exemple, %s peut être utilisé pour un texte indicatif transparent.

en: For example, for %s, %s and %s can be used here.
fr: Par exemple, pour %s, %s et %s peuvent être utilisés ici.

en: For example, for %s, %s can be used here.
fr: Par exemple, pour %s, %s peut être utilisé ici.

en: For example, if every Page on the site has different formatting, enter %s in the box. Separate critical CSS files will be stored for every Page on the site.
fr: Par exemple, si chaque page du site a un formatage différent, saisissez %s dans la case. Des fichiers CSS critiques distincts seront stockés pour chaque page du site.

en: For example, to drop parameters beginning with %s, %s can be used here.
fr: Par exemple, pour supprimer les réglages commençant par %s, %s peut être utilisé ici.

en: For online services to work correctly, you must allowlist all %s server IPs.
fr: Pour que les services en ligne fonctionnent correctement, vous devez inscrire sur une liste d’autorisation toutes les adresses IP des serveurs %s.

en: For that reason, please test the site to make sure everything still functions properly.
fr: Pour cette raison, veuillez tester le site pour vous assurer que tout fonctionne encore correctement.

en: Force Cache URIs
fr: Forcer la mise en cache des URL

en: Force Public Cache URIs
fr: Forcer les URL du cache public

en: Force cron
fr: Forcer le cron

en: Forced cacheable
fr: Mise en cache forcée

en: Front page
fr: Page de garde

en: Frontend .htaccess Path
fr: Chemin .htaccess sur interface publique

en: Frontend Heartbeat Control
fr: Contrôle du battement de cœur de l’interface publique

en: Frontend Heartbeat TTL
fr: TTL du battement de cœur de l’interface publique

en: General
fr: Général

en: General Settings
fr: Réglages généraux

en: Generate LQIP In Background
fr: Générer LQIP en arrière-plan

en: Generate Link for Current User
fr: Générer un lien pour l’utilisateur actuel

en: Generate UCSS
fr: Générer l’UCSS

en: Generate a separate vary cache copy for the mini cart when the cart is not empty.
fr: Générer une copie de cache séparée pour le mini-panier lorsque le panier n’est pas vide.

en: Generated at %s
fr: Généré dans %s

en: Generated links may be managed under <a %s>Settings</a>.
fr: Les liens générés peuvent être gérés dans <a %s>Réglages</a>.

en: Get it from <a %1$s>%2$s</a>.
fr: Obtenez-le à partir de <a %1$s>%2$s</a>.

en: Global API Key / API Token
fr: Clé/jeton d’API global

en: Global Groups
fr: Groupes globaux

en: Globally fast TTFB, easy setup, and <a %s>more</a>!
fr: TTFB globalement rapide, configuration facile et <a %s>plus</a> !

en: Go to QUIC.cloud dashboard
fr: Aller au tableau de bord QUIC.cloud

en: Go to plugins list
fr: Aller à la liste des extensions

en: Good news from QUIC.cloud server
fr: Bonnes nouvelles du serveur QUIC.cloud

en: Google reCAPTCHA will be bypassed automatically.
fr: Google reCAPTCHA sera automatiquement contourné.

en: Gravatar Cache
fr: Cache Gravatar

en: Gravatar Cache Cron
fr: Cron du cache Gravatar

en: Gravatar Cache TTL
fr: TTL du cache Gravatar

en: Groups cached at the network level.
fr: Groupes mis en cache au niveau du réseau.

en: Guest
fr: Hôte

en: Guest Mode
fr: Mode visiteur

en: Guest Mode IPs
fr: Adresses IP en mode invité

en: Guest Mode JS Excludes
fr: JS de mode invité exclu

en: Guest Mode User Agents
fr: Agents utilisateurs en mode invité

en: Guest Mode and Guest Optimization
fr: Mode invité et optimisation des invités

en: Guest Mode failed to test.
fr: Le test du mode invité a échoué.

en: Guest Mode passed testing.
fr: Le mode invité a passé le test.

en: Guest Mode provides an always cacheable landing page for an automated guest's first time visit, and then attempts to update cache varies via AJAX.
fr: Le mode invité fournit une page de destination toujours mise en cache pour la première visite automatisée d'un invité, puis les tentatives de mise à jour du cache varient via Ajax.

en: Guest Mode testing result
fr: Résultat du test du mode invité

en: Guest Optimization
fr: Optimisation visiteur

en: HTML Attribute To Replace
fr: Attribut HTML à remplacer

en: HTML Lazy Load Selectors
fr: Sélecteurs HTML de chargement différé

en: HTML Minify
fr: Minifier  le HTML

en: HTML Settings
fr: Réglages HTML

en: HTTPS sources only.
fr: Sources HTTPS uniquement.

en: Heartbeat
fr: Battement de cœur

en: Heartbeat Control
fr: Contrôle des battements de cœur

en: High-performance page caching and site optimization from LiteSpeed
fr: Mise en cache des pages haute performance et optimisation du site à partir de LiteSpeed

en: Higher TTL
fr: TTL plus élevé

en: History
fr: Historique

en: Hit
fr: Occurrences

en: Home page
fr: Page d’accueil

en: Host
fr: Hébergeur

en: How to Fix Problems Caused by CSS/JS Optimization.
fr: Comment corriger les problèmes dus à l’optimisation du CSS/JS.

en: How to choose an UCSS allowlist selector?
fr: Comment choisir un sélecteur de liste d’acceptation UCSS ?

en: However, there is no way of knowing all the possible customizations that were implemented.
fr: Cependant, il n’y a aucun moyen de connaître toutes les personnalisations possibles qui ont été mises en œuvre.

en: Htaccess did not match configuration option.
fr: Le htaccess ne correspondait pas à l’option de configuration.

en: Htaccess rule is: %s
fr: La règle htaccess est : %s

en: I've already left a review
fr: J’ai déjà laissé une évaluation

en: If %1$s is %2$s, then %3$s must be populated!
fr: Si %1$s est %2$s, alors %3$s doit être renseigné !

en: If ON, the stale copy of a cached page will be shown to visitors until a new cache copy is available. Reduces the server load for following visits. If OFF, the page will be dynamically generated while visitors wait.
fr: Si activé, une copie périmée de la page en cache sera affichée au visiteur jusqu’à ce qu’une nouvelle copie de cache soit disponible. Réduit la charge du serveur pour les visites suivantes. Si désactivé, la page sera générée dynamiquement pendant que le visiteur attend.

en: If every web application uses the same cookie, the server may confuse whether a user is logged in or not.
fr: Si chaque application web utilise le même cookie, le serveur pourrait ne pas savoir si l’utilisateur est connecté.

en: If it does not verify within 24 hours, the CDN setup will mark the verification as failed.
fr: Si elle n’est pas vérifiée dans les 24 heures, la configuration CDN marquera la vérification comme ayant échouée.

en: If not, please verify the setting in the <a href="%1$s">Advanced tab</a>.
fr: Si non, veuillez vérifier le réglage dans l’<a href="%1$s">onglet Avancé</a>.

en: If only the WordPress site should be purged, use Purge All.
fr: Si seul le site WordPress doit être purgé, utilisez « Tout purger ».

en: If set to %1$s, before the placeholder is localized, the %2$s configuration will be used.
fr: Si défini à %1$s, avant que le texte indicatif ne soit localisé, la configuration %2$s sera utilisée.

en: If set to %s this is done in the foreground, which may slow down page load.
fr: Si défini sur %s, cela se fait au premier plan, ce qui peut ralentir le chargement de la page.

en: If the category name is not found, the category will be removed from the list on save.
fr: Si le nom de la catégorie n’est pas trouvé, la catégorie sera retirée de la liste lors de l’enregistrement.

en: If the login cookie was recently changed in the settings, please log out and back in.
fr: Si le cookie de connexion a été modifié récemment dans les réglages, veuillez vous déconnecter et vous reconnecter.

en: If the tag slug is not found, the tag will be removed from the list on save.
fr: Si l’identifiant d’étiquette n’est pas trouvé, l’étiquette sera retirée de la liste à l’enregistrement.

en: If there are any questions, the team is always happy to answer any questions on the <a %s>support forum</a>.
fr: S’il y a des questions, l’équipe est toujours heureuse d’y répondre sur le<a %s>forum de support</a>.

en: If this is set to a number less than 30, feeds will not be cached.
fr: Si vous configurez une valeur de moins de 30, les flux RSS ne seront pas mis en cache.

en: If using OpenLiteSpeed, the server must be restarted once for the changes to take effect.
fr: Si vous utilisez OpenLiteSpeed, le serveur doit être redémarré une fois pour que les modifications prennent effet.

en: If you are using a %1$s socket, %2$s should be set to %3$s
fr: Si vous utilisez un socket %1$s, %2$s doit être défini sur %3$s

en: If you are using multiple domains for one site, and have multiple domains in the sitemap, please keep this option OFF so the crawler knows to crawl every domain.
fr: Si vous utilisez plusieurs domaines pour un site et que vous avez plusieurs domaines dans le plan du site, veuillez laisser cette option désactivée afin que le robot explorateur sache qu’il doit explorer chaque domaine.

en: If you have custom DNS records, it is possible that they are not detected.
fr: Si on enregistre des DNS personnalisés, il est possible qu’ils ne soient pas détectés.

en: If you have not yet done so, please replace the QUIC.cloud nameservers at your domain registrar before proceeding.
fr: Si vous ne l’avez pas encore fait, veuillez remplacer les serveurs de noms QUIC.cloud chez votre enregistreur de domaine avant de continuer.

en: If you have this enabled for your domain, you must disable DNSSEC to continue.
fr: Si cette option est activée pour votre domaine, vous devez désactiver DNSSEC pour continuer.

en: If you prefer to use the CNAME setup, please <a %s>set up the CDN manually at QUIC.cloud</a>.
fr: Pour utiliser la configuration CNAME, veuillez <a %s>Définir  le CDN manuellement sur QUIC.cloud</a>.

en: If you run into any issues, please refer to the report number in your support message.
fr: Si vous rencontrez des problèmes, veuillez vous reporter au numéro de rapport dans votre message de support.

en: If you turn any of the above settings OFF, please remove the related file types from the %s box.
fr: Si vous désactivez un des réglages ci-dessus, veuillez supprimer les types de fichiers correspondants de la boîte %s.

en: If you would rather not move at litespeed, you can deactivate this plugin.
fr: Si vous préférez ne pas avoir des affichages à la vitesse de la lumière, vous pouvez désactiver cette extension.

en: If your site contains public content that certain user roles can see but other roles cannot, you can specify a Vary Group for those user roles. For example, specifying an administrator vary group allows there to be a separate publicly-cached page tailored to administrators (with “edit” links, etc), while all other user roles see the default public page.
fr: Si votre site contient du contenu public que certains rôles utilisateur peuvent voir, mais que d’autres rôles ne peuvent pas, vous pouvez spécifier un groupe variable pour ces rôles utilisateur. Par exemple, la spécification d’un groupe variable par l’administrateur permet d’avoir une page distincte en cache publique adaptée aux administrateurs (avec des liens "modifier", etc.), tandis que tous les autres rôles utilisateur voient la page publique par défaut.

en: If your theme does not use JS to update the mini cart, you must enable this option to display the correct cart contents.
fr: Si votre thème n’utilise pas JS pour mettre à jour le mini-panier, vous devez activer cette option pour afficher le contenu correct du panier.

en: Iframes containing these class names will not be lazy loaded.
fr: Les iframes contenant ces noms de classe ne seront pas chargées en différé.

en: Iframes having these parent class names will not be lazy loaded.
fr: Les iframes ayant ces noms de classe parent ne seront pas chargées en différé.

en: Ignore certain query strings when caching. (LSWS %s required)
fr: Ignorez certaines chaînes de requête lors de la mise en cache. (%s LSWS nécessaire)

en: Image Information
fr: Information d’image

en: Image Optimization
fr: Optimisation d’image

en: Image Optimization Settings
fr: Réglages d’optimisation des images

en: Image Optimization Summary
fr: Résumé d’optimisation des images

en: Image Thumbnail Group Sizes
fr: Dimensions de groupe de la miniature d’image

en: Image WebP Replacement
fr: Remplacement de l’image WebP

en: Image groups total
fr: Total des groupes d’images

en: Images Pulled
fr: Images tirées

en: Images containing these class names will not be lazy loaded.
fr: Les images contenant ces noms de classes ne seront pas chargées en différé.

en: Images having these parent class names will not be lazy loaded.
fr: Les images ayant ces noms de classe de parent ne seront pas chargées en différé.

en: Images not requested
fr: Images non demandées

en: Images notified to pull
fr: Images notifiées à tirer

en: Images optimized and pulled
fr: Images optimisées et tirées

en: Images ready to request
fr: Images prêtes à être demandées

en: Images requested
fr: Images demandées

en: Images will be pulled automatically if the cron job is running.
fr: Les images seront tirées automatiquement si la tâche cron est en cours d’exécution.

en: Import
fr: Importer

en: Import / Export
fr: Importer/exporter

en: Import Settings
fr: Importer des réglages

en: Import failed due to file error.
fr: Échec de l’import du à une erreur fichier.

en: Imported setting file %s successfully.
fr: Fichier de réglages %s bien importé.

en: Improve HTTP/HTTPS Compatibility
fr: Améliorer la compatibilité HTTP/HTTPS

en: Improve wp-admin speed through caching. (May encounter expired data)
fr: Améliorez la vitesse de wp-admin grâce à la mise en cache. (peut rencontrer des données expirées)

en: Improved by
fr: Amélioré par

en: In Progress
fr: En cours

en: In order to avoid an upgrade error, you must be using %1$s or later before you can upgrade to %2$s versions.
fr: Afin d’éviter une erreur de mise à niveau, vous devez utiliser la version %1$s ou ultérieure avant de pouvoir mettre à niveau vers la version %2$s.

en: In order to use QC services, need a real domain name, cannot use an IP.
fr: Afin d’utiliser les services de contrôle qualité, cela nécessite un vrai nom de domaine, impossible d’utiliser une IP.

en: Include CSS
fr: Inclure le CSS

en: Include File Types
fr: Inclure les types de fichier

en: Include Images
fr: Inclure les images

en: Include JS
fr: Inclure le JS

en: Include external CSS and inline CSS in combined file when %1$s is also enabled. This option helps maintain the priorities of CSS, which should minimize potential errors caused by CSS Combine.
fr: Inclure les CSS externes et les CSS en ligne dans le fichier combiné lorsque %1$s est également activé. Cette option aide à maintenir les priorités d’exécution du JS, ce qui devrait minimiser les erreurs potentielles causées par CSS Combine.

en: Include external JS and inline JS in combined file when %1$s is also enabled. This option helps maintain the priorities of JS execution, which should minimize potential errors caused by JS Combine.
fr: Inclure les JS externes et les JS en ligne dans le fichier combiné lorsque %1$s est également activé. Cette option aide à maintenir les priorités d’exécution du JS, ce qui devrait minimiser les erreurs potentielles causées par JS Combine.

en: Included Directories
fr: Répertoires inclus

en: Inline CSS Async Lib
fr: Librairie CSS Async en ligne

en: Inline CSS added to Combine
fr: CSS en ligne ajouté à Combine

en: Inline JS added to Combine
fr: Inline JS ajouté à Combine

en: Inline UCSS to reduce the extra CSS file loading. This option will not be automatically turned on for %1$s pages. To use it on %1$s pages, please set it to ON.
fr: UCSS en ligne pour réduire le chargement de fichier CSS supplémentaire. Cette option ne sera pas automatiquement activée pour %1$s pages. Pour l'utiliser sur %1$s pages, veuillez le régler sur ON.

en: Install
fr: Installer

en: Install %s
fr: Installer %s

en: Install DoLogin Security
fr: Installer DoLogin Security

en: Install Now
fr: Installer maintenant

en: Instant Click
fr: Clic instantané

en: Interval Between Runs
fr: Intervalle entre chaque exécution

en: Invalid IP
fr: IP non valide

en: Invalid login cookie. Invalid characters found.
fr: Cookie de connexion non valide. Caractères non valides trouvés.

en: Invalid login cookie. Please check the %s file.
fr: Cookie de connexion non valide. Veuillez vérifier le fichier %s.

en: Invalid rewrite rule
fr: Règle de réécriture non valide

en: Is something missing?
fr: Manque-t-il quelque chose ?

en: It is <b>STRONGLY</b> recommend that the compatibility with other plugins on a single/few sites is tested first.
fr: Il est <b>fortement</b> recommandé que la compatibilité avec d’autres extensions de d’abord tester sur un seul/quelques sites.

en: It will be converted to a base64 SVG placeholder on-the-fly.
fr: Ce sera converti à la volée en un texte indicatif base64 SVG.

en: JS Combine
fr: Combiner JS

en: JS Combine External and Inline
fr: Combiner les JS externes et en ligne

en: JS Defer
fr: Différer le JS

en: JS Defer for both external and inline JS
fr: Le report JS pour le JS externe et le JS en ligne

en: JS Deferred / Delayed Excludes
fr: Le JS différé/reporté exclut

en: JS Delayed
fr: JS différé

en: JS Delayed Includes
fr: Le JS différée comprend

en: JS Excludes
fr: JS exclu

en: JS Minify
fr: Minifier JS

en: JS Settings
fr: Réglages JS

en: JS error can be found from the developer console of browser by right clicking and choosing Inspect.
fr: L’erreur JS peut être trouvée à partir de la console développeur du navigateur en cliquant avec le bouton droit de la souris et en choisissant Inspecter.

en: Join LiteSpeed Slack community
fr: Rejoindre la communauté Slack LiteSpeed

en: Join Us on Slack
fr: Rejoignez-nous sur Slack

en: Join the %s community.
fr: Rejoignez la communauté %s.

en: Keep this off to use plain color placeholders.
fr: N’utilisez pas cette option pour utiliser des textes indicatifs en couleur.

en: LQIP Cache
fr: Cache LQIP

en: LQIP Cloud Generator
fr: Générateur de cloud de LQIP

en: LQIP Excludes
fr: LQIP exclut

en: LQIP Minimum Dimensions
fr: Dimensions minimales de LQIP

en: LQIP Quality
fr: Qualité de LQIP

en: LQIP image preview for size %s
fr: Aperçu de l’image LQIP pour la taille %s

en: LQIP requests will not be sent for images where both width and height are smaller than these dimensions.
fr: Les requêtes LQIP ne seront pas envoyées pour les images dont la largeur et la hauteur sont inférieures à ces dimensions.

en: LSCache caching functions on this page are currently unavailable!
fr: Les fonctions de mise en cache de LSCache sur cette page sont actuellement indisponibles !

en: Larger number will generate higher resolution quality placeholder, but will result in larger files which will increase page size and consume more points.
fr: Un plus grand nombre générera une meilleure qualité de résolution de remplacement, mais donnera lieu à des fichiers plus volumineux qui augmenteront la taille des pages et consommeront plus de points.

en: Larger than
fr: Plus grand que

en: Last Pull
fr: Dernier tirage

en: Last Pulled
fr: Dernier tirage

en: Last Request
fr: Dernière requête

en: Last Verification Result
fr: Résultat de la dernière vérification

en: Last calculated
fr: Dernier calculé

en: Last complete run time for all crawlers
fr: Durée de dernière exécution complète pour tous les robots explorateurs

en: Last exported
fr: Dernier exporté

en: Last generated
fr: Dernier généré

en: Last imported
fr: Dernier importé

en: Last interval
fr: Dernier intervalle

en: Last pull initiated by cron at %s.
fr: Dernier tirage initié par cron à %s.

en: Last ran
fr: Dernière exécution

en: Last requested
fr: Dernière demande

en: Last requested cost
fr: Dernier coût demandé

en: Lazy Load Iframe Class Name Excludes
fr: Nom de classe d’iframe en chargement différé exclut

en: Lazy Load Iframe Parent Class Name Excludes
fr: Nom de classe d’iframe parent en chargement différé exclut

en: Lazy Load Iframes
fr: Chargement différé des iframes

en: Lazy Load Image Class Name Excludes
fr: Le nom de la classe d’image de chargement différé exclut

en: Lazy Load Image Excludes
fr: Exclut l’image du chargement lent

en: Lazy Load Image Parent Class Name Excludes
fr: Nom de classe d’image en chargement différé exclut

en: Lazy Load Images
fr: Chargement différé des images

en: Lazy Load URI Excludes
fr: L’URL de chargement différé exclut

en: Lazy Load for Iframes
fr: Lazy Load pour les iframes

en: Lazy Load for Images
fr: Chargement différé pour les images

en: Learn More
fr: Apprendre plus

en: Learn more
fr: Apprendre plus

en: Learn more about when this is needed
fr: En savoir plus sur les cas où cela est nécessaire

en: Link to QUIC.cloud
fr: Lier à QUIC.cloud

en: List of Mobile User Agents
fr: Liste des agents utilisateurs mobile

en: List post types where each item of that type should have its own CCSS generated.
fr: Énumérer les types de publication où chaque élément de ce type devrait avoir son propre CCSS généré.

en: List the CSS selector that its style should be always contained in UCSS.
fr: Indiquez au sélecteur CSS que son style doit toujours être contenu dans l’UCSS.

en: Listed CSS files or inline CSS code will not be minified/combined.
fr: Les fichiers CSS listés ou le code CSS en ligne ne seront pas minifiés/combinés.

en: Listed CSS files will be excluded from UCSS and saved to inline.
fr: Les fichiers CSS répertoriés seront exclus de UCSS et enregistrés en ligne.

en: Listed IPs will be considered as Guest Mode visitors.
fr: Les adresses IP répertoriées seront considérées comme des visiteurs en mode invité.

en: Listed JS files or inline JS code will be delayed.
fr: Les fichiers JS listés ou le code JS en ligne seront différés.

en: Listed JS files or inline JS code will not be deferred or delayed.
fr: Les fichiers JS ou le code JS en ligne listés ne seront pas différés.

en: Listed JS files or inline JS code will not be minified/combined.
fr: Les fichiers JS listés ou le code JS en ligne ne seront pas minifiés/combinés.

en: Listed JS files or inline JS code will not be optimized by %s.
fr: Les fichiers JS listés ou le code JS en ligne ne seront pas optimisés par %s.

en: Listed URI will not generate UCSS.
fr: Les URL listées ne généreront pas d’UCSS.

en: Listed User Agents will be considered as Guest Mode visitors.
fr: Les agents utilisateurs répertoriés seront considérés comme des visiteurs en mode invité.

en: Listed images will not be lazy loaded.
fr: Les images listées ne seront pas chargées lentement.

en: LiteSpeed Cache CDN
fr: CDN LiteSpeed Cache

en: LiteSpeed Cache Configuration Presets
fr: Préréglages de la configuration du cache LiteSpeed

en: LiteSpeed Cache Crawler
fr: Crawler LiteSpeed Cache

en: LiteSpeed Cache Dashboard
fr: Tableau de bord LiteSpeed Cache

en: LiteSpeed Cache Database Optimization
fr: Optimisation de la base de données LiteSpeed Cache

en: LiteSpeed Cache General Settings
fr: Réglages généraux de LiteSpeed Cache

en: LiteSpeed Cache Image Optimization
fr: Optimisation d’image LiteSpeed Cache

en: LiteSpeed Cache Network Cache Settings
fr: Réglages de cache de réseau LiteSpeed Cache

en: LiteSpeed Cache Page Optimization
fr: Optimisation des pages de LiteSpeed Cache

en: LiteSpeed Cache Purge All
fr: Cache LiteSpeed Tout purger

en: LiteSpeed Cache Settings
fr: Réglages LiteSpeed Cache

en: LiteSpeed Cache Standard Presets
fr: Préréglages standard du cache LiteSpeed

en: LiteSpeed Cache Toolbox
fr: Boîte à outils LiteSpeed Cache

en: LiteSpeed Cache View .htaccess
fr: Modifier le .htaccess LiteSpeed Cache

en: LiteSpeed Cache plugin is installed!
fr: L’extension LiteSpeed Cache est installée !

en: LiteSpeed Cache upgraded successfully. NOTE: Due to changes in this version, the settings %1$s and %2$s have been turned OFF. Please turn them back on manually and verify that your site layout is correct, and you have no JS errors.
fr: Mise à niveau réussie de LiteSpeed Cache. Note : en raison de modifications dans cette version, les réglages %1$s et %2$s ont été désactivés. Veuillez les réactiver manuellement, puis vérifier que la mise en page de votre site est correcte et que vous n’avez aucune erreur JS.

en: LiteSpeed Crawler Cron
fr: Cron d'exploration LiteSpeed

en: LiteSpeed Logs
fr: Journaux LiteSpeed

en: LiteSpeed Optimization
fr: Optimisation de LiteSpeed

en: LiteSpeed Options
fr: Options LiteSpeed

en: LiteSpeed Report
fr: Rapport LiteSpeed

en: LiteSpeed Technologies
fr: Technologies LiteSpeed

en: LiteSpeed cache plugin upgraded. Please refresh the page to complete the configuration data upgrade.
fr: Extension de cache LiteSpeed mise à niveau. Veuillez actualiser la page pour terminer la mise à niveau des données de configuration.

en: Load CSS Asynchronously
fr: Charger le CSS de manière asynchrone

en: Load Google Fonts Asynchronously
fr: Charger les Google Fonts de manière asynchrone

en: Load JS Deferred
fr: Charger le JS en diféré

en: Load iframes only when they enter the viewport.
fr: Chargez les iframes uniquement lorsqu’elles entrent dans la fenêtre d’affichage.

en: Load images only when they enter the viewport.
fr: Charger les images uniquement lorsqu’elles entrent dans la fenêtre d’affichage.

en: Localization
fr: Localisation

en: Localization Files
fr: Fichiers de localisation

en: Localization Settings
fr: Réglages de localisation

en: Localize Resources
fr: Localiser les ressources

en: Localize external resources.
fr: Localiser les ressources externes.

en: Localized Resources
fr: Ressources localisées

en: Log File Size Limit
fr: Limite de taille de fichier journal

en: Log View
fr: Vue du journal

en: Login Cookie
fr: Cookie de connexion

en: Low Quality Image Placeholder
fr: Texte indicatif d’image de faible qualité

en: MB
fr: Mo

en: MUST BE UNIQUE FROM OTHER WEB APPLICATIONS.
fr: Doit être unique d’autres applications web.

en: Main domain
fr: Domaine principal

en: Main domain not generated yet
fr: Domaine principal non encore généré

en: Manage
fr: Gérer

en: Manage CDN
fr: Gérer le CDN

en: Manage DNS Zone
fr: Gérer la zone DNS

en: Manually added to blocklist
fr: Ajouté manuellement à la liste de blocage

en: Manually run
fr: Exécution manuelle

en: Map
fr: Carte

en: Mark this page as
fr: Marquer cette page comme

en: Maximum image post id
fr: ID de publication d’image maximal

en: Maximum value
fr: Valeur maximale

en: Maybe Later
fr: Peut-être ultérieurement

en: Maybe later
fr: Peut-être plus tard

en: Media Excludes
fr: Médias exclus

en: Media Settings
fr: Réglages des médias

en: Message from QUIC.cloud server
fr: Message du serveur QUIC.cloud

en: Method
fr: Méthode

en: Minify CSS files and inline CSS code.
fr: Minimiser les fichiers CSS et le code CSS en ligne.

en: Minify HTML content.
fr: Minifier le contenu HTML.

en: Minify JS files and inline JS codes.
fr: Minifier les fichiers JS et les codes JS en ligne.

en: Minimum value
fr: Valeur minimale

en: Miss
fr: Manquer

en: Mobile Agent Rules
fr: Règles des agents mobiles

en: Mobile Cache
fr: Cache mobile

en: Monthly archive
fr: Archive mensuelle

en: More
fr: Plus

en: More information about the available commands can be found here.
fr: Plus d’informations sur les commandes disponibles peuvent être trouvées ici.

en: More settings
fr: Plus de réglages

en: More settings available under %s menu
fr: D’autres réglages sont disponibles dans le menu %s

en: NOTE: QUIC.cloud CDN and Cloudflare do not use CDN Mapping. If you are are only using QUIC.cloud or Cloudflare, leave this setting %1$s.
fr: Remarque : QUIC.cloud CDN et Cloudflare n’utilisent pas de CDN mapping. Si vous utilisez uniquement QUIC.cloud ou Cloudflare, laissez ce réglage %1$s.

en: NOTICE
fr: Notification

en: NOTICE:
fr: Remarque :

en: NOTICE: Database login cookie did not match your login cookie.
fr: Remarque : le cookie de connexion de base de données ne correspond pas à votre cookie de connexion.

en: Nameservers
fr: Serveurs de nom

en: Network Dashboard
fr: Tableau de bord du réseau

en: Network Enable Cache
fr: Activer le cache sur le réseau

en: New Developer Version Available!
fr: Nouvelle version développeur disponible !

en: New Version Available!
fr: Nouvelle version disponible !

en: New developer version %s is available now.
fr: La nouvelle version développeur %s est disponible dès maintenant.

en: New release %s is available now.
fr: La nouvelle version %s est maintenant disponible.

en: Next available request time: <code>After %s</code>
fr: Prochaine heure de demande disponible : <code>après %s</code>

en: No available Cloud Node after checked server load.
fr: Aucun nœud Cloud disponible après vérification de la charge du serveur.

en: No available Cloud Node.
fr: Aucun nœud de cloud disponible.

en: No available Cloudflare zone
fr: Aucune zone Cloudflare disponible

en: No backup of original file exists.
fr: Aucune sauvegarde du fichier original n’existe.

en: No backup of unoptimized WebP file exists.
fr: Aucune sauvegarde du fichier WebP non optimisé n’existe.

en: No cloud services currently in use
fr: Aucun service cloud n’est actuellement utilisé

en: No crawler meta file generated yet
fr: Encore aucun fichier méta de crawler généré

en: No optimization
fr: Aucune optimisation

en: No spaces and case sensitive.
fr: Aucun espace et sensible à la casse.

en: No valid image found by Cloud server in the current request.
fr: Aucune image valide trouvée par le serveur cloud dans la demande actuelle.

en: No valid image found in the current request.
fr: Aucune image valide trouvée dans la demande actuelle.

en: No valid sitemap parsed for crawler.
fr: Aucun plan de site valide n’a été analysé par le robot explorateur.

en: Non cacheable
fr: Impossible à mettre en cache

en: Not Available
fr: Non disponible

en: Not blocklisted
fr: Pas sur liste de blocage

en: Not enough parameters. Please check if the domain key is set correctly
fr: Pas assez de réglages. Veuillez vérifier si la clé de domaine est définie correctement

en: Not running
fr: Arrêté

en: Note: For 15 to 20 minutes after setup completes, browsers may issue a "not secure" warning for your site while QUIC.cloud generates your SSL certificate.
fr: Note : pendant 15 à 20 minutes après la fin de la configuration, les navigateurs peuvent émettre un avertissement « non sécurisé » pour le site pendant que QUIC.cloud génère le certificat SSL.

en: Notes
fr: Remarques

en: Notice
fr: Notification

en: Notice: CDN Setup only reset locally.
fr: Remarque : le programme de configuration du CDN n’est réinitialisé que localement.

en: Notified Cloudflare to purge all successfully.
fr: Bien notifié Cloudflare de tout purger.

en: Notified Cloudflare to set development mode to %s successfully.
fr: Bien notifié Cloudflare de définir le mode développement à %s.

en: Notified LiteSpeed Web Server to purge CSS/JS entries.
fr: Serveur web LiteSpeed notifié de purger les entrées CSS/JS.

en: Notified LiteSpeed Web Server to purge all LSCache entries.
fr: Serveur web LiteSpeed notifié de purger toutes les entrées LSCache.

en: Notified LiteSpeed Web Server to purge all pages.
fr: Notifié le serveur web LiteSpeed de purger toutes les pages.

en: Notified LiteSpeed Web Server to purge error pages.
fr: Notifié LiteSpeed ​​Web Server de purger les pages d’erreur.

en: Notified LiteSpeed Web Server to purge everything.
fr: Serveur LiteSpeed notifié pour tout purger.

en: Notified LiteSpeed Web Server to purge the front page.
fr: LiteSpeed Web Server a été notifié de purger la page d’accueil.

en: Notified LiteSpeed Web Server to purge the list.
fr: Serveur LiteSpeed notifié pour tout purger.

en: OFF
fr: Inactif

en: ON
fr: Actif

en: OR
fr: Ou

en: Object
fr: Objet

en: Object Cache
fr: Mise en cache d’objet

en: Object Cache Settings
fr: Réglages du cache objet

en: Object cache is not enabled.
fr: Cache d’objet non activé.

en: Once saved, it will be matched with the current list and completed automatically.
fr: Une fois enregistré, il sera harmonisé avec la liste actuelle et complété automatiquement.

en: One or more pulled images does not match with the notified image md5
fr: Une ou plusieurs images tirées ne correspondent pas à l’image md5 notifiée

en: One per line.
fr: Une par ligne.

en: Online node needs to be redetected.
fr: Le nœud en ligne doit être redétecté.

en: Only attributes listed here will be replaced.
fr: Ne seront remplacés uniquement les attributs listés ici.

en: Only available when %s is installed.
fr: Uniquement disponible lorsque %s est installé.

en: Only files within these directories will be pointed to the CDN.
fr: Uniquement les fichiers de ces répertoires seront dirigés vers le CDN.

en: Only log listed pages.
fr: Journaliser uniquement les pages répertoriées.

en: Only optimize pages for guest (not logged in) visitors. If turned this OFF, CSS/JS/CCSS files will be doubled by each user group.
fr: Optimiser uniquement les pages pour les visiteurs invités (non connectés). Si cette option est désactivée, les fichiers CSS/JS/CCSS seront doublés par chaque groupe d’utilisateurs et utilisatrices.

en: Only press the button if the pull cron job is disabled.
fr: N’appuyez sur le bouton que si la tâche cron de tirage est désactivée.

en: Opcode Cache
fr: Cache Opcode

en: Opcode cache is not enabled.
fr: Le cache opcode n’est pas activé.

en: OpenLiteSpeed users please check this
fr: Utilisateurs d’OpenLiteSpeed, veuillez vérifier ceci

en: Operation
fr: Opération

en: Optimization Status
fr: État de l’optimisation

en: Optimization Summary
fr: Résumé d’optimisation

en: Optimization Tools
fr: Outils d’optimisation

en: Optimize CSS delivery.
fr: Optimiser la livraison CSS.

en: Optimize Losslessly
fr: Optimiser sans perte

en: Optimize Original Images
fr: Optimiser les images originales

en: Optimize Tables
fr: Optimiser les tables

en: Optimize all tables in your database
fr: Optimiser toutes les tables dans votre base de données

en: Optimize for Guests Only
fr: Optimiser pour les visiteurs uniquement

en: Optimize images and save backups of the originals in the same folder.
fr: Optimiser les images et enregistrer les sauvegardes des originaux dans le même dossier.

en: Optimize images using lossless compression.
fr: Optimiser les images en utilisant la compression sans perte.

en: Optimize images with our QUIC.cloud server
fr: Optimiser les images avec notre serveur QUIC.cloud

en: Optimized all tables.
fr: Optimisé toutes les tables.

en: Option Name
fr: Nom de l’option

en: Optional
fr: Facultatif

en: Optional when API token used.
fr: Facultatif en cas d’utilisation d’un jeton d’API.

en: Options saved.
fr: Options enregistrées.

en: Orig
fr: Originale

en: Orig %s
fr: %s originaux

en: Orig saved %s
fr: Orig a enregistré %s

en: Original URLs
fr: URL originales

en: Original file reduced by %1$s (%2$s)
fr: Fichier original réduit par %1$s (%2$s)

en: Orphaned Post Meta
fr: Métadonnées de commentaire orphelines

en: Other checkboxes will be ignored.
fr: Les autres cases à cocher seront ignorées.

en: Our %s was not allowlisted.
fr: Notre %s n’était pas en liste d’autorisation.

en: Outputs to WordPress debug log.
fr: Sorties du journal de débogage WordPress.

en: PAYG Balance
fr: Solde du paiement au fur et à mesure

en: PAYG balance and usage not included in above quota calculation.
fr: Le solde et l’utilisation PAYG ne sont pas inclus dans le calcul du quota ci-dessus.

en: PAYG used this month
fr: PAYG utilisé ce mois-ci

en: PHP Constant %s available to disable blocklist.
fr: Constante PHP %s disponible pour désactiver la liste de blocage.

en: PHP Constant %s is supported.
fr: La constante PHP %s est prise en charge.

en: Page Load Time
fr: Temps de chargement de la page

en: Page Optimization
fr: Optimisation de page

en: PageSpeed Score
fr: Score PageSpeed

en: Partner Benefits Provided by
fr: Avantages offerts aux partenaires par

en: Passed
fr: Réussie

en: Password
fr: Mot de passe

en: Passwordless Link
fr: Lien de connexion sans mot de passe

en: Path must end with %s
fr: Le chemin doit finir par %s

en: Paths containing these strings will be cached regardless of no-cacheable settings.
fr: Les chemins contenant ces chaînes de caractères seront mis en cache sans tenir compte des réglages de non mise en cache.

en: Paths containing these strings will be forced to public cached regardless of no-cacheable settings.
fr: Les chemins contenant ces chaînes de caractères seront forcés à être mis en cache public, indépendamment des réglages qui ne peuvent pas être mis en cache.

en: Paths containing these strings will not be cached.
fr: Les chemins contenant ces chaînes de requête ne seront pas mis en cache.

en: Paths containing these strings will not be served from the CDN.
fr: Les chemins contenant ces chaînes ne seront pas servis par le CDN.

en: Paused
fr: En pause

en: Pay as You Go
fr: Paiement au fur et à mesure

en: Pay as You Go Usage Statistics
fr: Statistiques sur l’utilisation du paiement au fur et à mesure

en: Persistent Connection
fr: Connexion persistante

en: Please consider disabling the following detected plugins, as they may conflict with LiteSpeed Cache:
fr: Merci de désactiver les extensions détectées suivantes, car elles peuvent entrer en conflit avec LiteSpeed Cache :

en: Please do NOT share the above passwordless link with anyone.
fr: Veuillez ne pas partager le lien sans mot de passe ci-dessus avec qui que ce soit.

en: Please enable LiteSpeed Cache in the plugin settings.
fr: Veuillez activer LiteSpeed Cache dans les réglages de l’extension.

en: Please enable the LSCache Module at the server level, or ask your hosting provider.
fr: Veuillez activer le module LSCache au niveau du serveur ou demandez à votre hébergeur.

en: Please make sure this IP is the correct one for visiting your site.
fr: Veuillez vous assurer que cette IP est la bonne pour visiter votre site.

en: Please read all warnings before enabling this option.
fr: Veuillez lire tous les avertissements avant d’activer cette option.

en: Please see %s for more details.
fr: Veuillez voir %s pour plus de détails.

en: Please see <a %s>Hooking WP-Cron Into the System Task Scheduler</a> to learn how to create the system cron task.
fr: Veuillez voir <a %s>Connexion de WP-Cron au planificateur de tâches du système</a> pour apprendre comment créer le système de tâche cron.

en: Please test thoroughly when enabling any option in this list. After changing Minify/Combine settings, please do a Purge All action.
fr: Veuillez effectuer un test approfondi lorsque vous activez une option dans cette liste. Après avoir modifié les réglages Minifier/Combiner, veuillez faire une purge totale.

en: Please thoroughly test all items in %s to ensure they function as expected.
fr: Tester tous les éléments dans %s pour s’assurer qu’ils fonctionnent comme prévu.

en: Please thoroughly test each JS file you add to ensure it functions as expected.
fr: Tester soigneusement chaque fichier JS ajouté pour s’assurer qu’il fonctionne comme prévu.

en: Please try after %1$s for service %2$s.
fr: Veuillez essayer après %1$s pour le service %2$s.

en: Please update your domain registrar to use these custom nameservers:
fr: Veuillez mettre à jour les DNS du nom de domaine pour utiliser ces serveurs de noms personnalisés :

en: Please verify that your other plugins are not blocking REST API calls, allowlist our server IPs, or contact your server admin for assistance.
fr: Veuillez vérifier que vos autres extensions ne bloquent pas les appels à l’API REST, mettez nos adresses IP sur une liste d’acceptation ou contactez l’administrateur/administratrice de votre serveur pour obtenir une assistance.

en: Please visit the <a %s>Information</a> page on how to test the cache.
fr: Veuillez visiter la page <a %s>d’informations</a> sur la façon de tester le cache.

en: Post ID
fr: ID de l’article

en: Post Revisions
fr: Révisions d’article

en: Post type archive
fr: Archive de type de contenu

en: Preconnecting speeds up future loads from a given origin.
fr: La pré-connexion accélère les charges futures à partir d’une origine donnée.

en: Predefined list will also be combined w/ the above settings
fr: La liste prédéfinie sera également combinée avec les réglages ci-dessus.

en: Prefetching DNS can reduce latency for visitors.
fr: Le pré-chargement des DNS peut réduire la latence pour les visiteurs.

en: Prepare the site for QUIC.cloud CDN, detect the DNS, and create a DNS Zone.
fr: Préparer le site pour QUIC.cloud CDN, détecter le DNS et créer une zone DNS.

en: Preserve EXIF data (copyright, GPS, comments, keywords, etc) when optimizing.
fr: Conserver les données EXIF (copyright, GPS, commentaires, mots clés, etc.) lors de l’optimisation.

en: Preserve EXIF/XMP data
fr: Conserver les données EXIF/XMP

en: Presets
fr: Préréglages

en: Press the %s button to stop beta testing and go back to the current release from the WordPress Plugin Directory.
fr: Cliquez sur le bouton %s pour stopper le test bêta et revenir à la version actuelle depuis le répertoire des extensions WordPress.

en: Press the %s button to use the most recent GitHub commit. Master is for release candidate & Dev is for experimental testing.
fr: Appuyez sur le bouton %s pour utiliser le commit GitHub le plus récent. Master est pour la version candidate et Dev est pour les tests expérimentaux.

en: Prevent Google Fonts from loading on all pages.
fr: Empêcher les polices Google de charger sur toutes vos pages.

en: Prevent any debug log of listed pages.
fr: Empêcher tout journal de débogage des pages listées.

en: Prevent any lazy load of listed pages.
fr: Empêcher tout chargement différé des pages listées.

en: Prevent any optimization of listed pages.
fr: Empêche toute optimisation des pages listées.

en: Prevent writing log entries that include listed strings.
fr: Empêcher l’écriture des entrées de journal qui incluent les chaines de caractères listées.

en: Previous request too recent. Please try again after %s.
fr: Requête précédente trop récente. Réessayer après %s.

en: Previous request too recent. Please try again later.
fr: Requête précédente trop récente. Réessayer plus tard.

en: Previously existed in blocklist
fr: Existait auparavant dans la liste de blocage

en: Private
fr: Privé

en: Private Cache
fr: Cache privé

en: Private Cached URIs
fr: URI mises en cache privées

en: Private cache
fr: Cache privé

en: Privately cache commenters that have pending comments. Disabling this option will serve non-cacheable pages to commenters. (LSWS %s required)
fr: Mettre en cache privé les commentateurs qui ont des commentaires en attente. La désactivation de cette option servira les pages ne pouvant pas être mises en cache aux commentateurs. (LSWS %s nécessaire)

en: Privately cache frontend pages for logged-in users. (LSWS %s required)
fr: Mettre en cache privé les pages interface utilisateur pour les utilisateurs connectés. (LSWS %s nécessaire)

en: Product Update Interval
fr: Intervalle de mise à jour de produit

en: Provide the nameservers necessary to enable the CDN.
fr: Fournir les serveurs de noms nécessaires pour activer le CDN.

en: Public
fr: Publique

en: Public Cache
fr: Cache public

en: Pull Cron is running
fr: Le cron du tirage est en cours d’exécution

en: Pull Images
fr: Tirer les images

en: Pulled WebP image md5 does not match the notified WebP image md5.
fr: L’image WebP md5 tirée ne correspond pas à l’image WebP md5 notifiée.

en: Purge
fr: Purger

en: Purge %s Error
fr: Purger les erreurs %s

en: Purge %s error pages
fr: Purger les pages d’erreur %s

en: Purge All
fr: Tout purger

en: Purge All Hooks
fr: Purger tous les crochets

en: Purge All On Upgrade
fr: Tout purger lors d’une mise à niveau

en: Purge By...
fr: Purger par…

en: Purge Everything
fr: Tout purger

en: Purge Front Page
fr: Purger la page d’accueil

en: Purge List
fr: Purger la liste

en: Purge Log
fr: Purger le journal

en: Purge Pages
fr: Purger les pages

en: Purge Settings
fr: Purger les réglages

en: Purge all object caches successfully.
fr: Bien purger tous les caches d’objets.

en: Purge all the object caches
fr: Purger tous les caches d’objets

en: Purge categories only when stock status changes.
fr: Purger les catégories uniquement quand l’état du stock change.

en: Purge category %s
fr: Purger la catégorie %s

en: Purge pages by category name - e.g. %2$s should be used for the URL %1$s.
fr: Purger les pages par nom de catégorie - par exemple,%2$s devrait être utilisé pour l’URL%1$s.

en: Purge pages by post ID.
fr: Purger les pages par ID d’article.

en: Purge pages by relative or full URL.
fr: Purger les pages par URL relative ou complète.

en: Purge pages by tag name - e.g. %2$s should be used for the URL %1$s.
fr: Purger les pages par nom d’étiquette - par ex.,%2$s devrait être utilisé pour l’URL %1$s.

en: Purge product and categories only when the stock status changes.
fr: Purger les produits et catégories uniquement quand l’état du stock change.

en: Purge product on changes to the quantity or stock status.
fr: Purger le produit au changement de la quantité ou de l’état du stock.

en: Purge product only when the stock status changes.
fr: Purger le produit uniquement quand l’état du stock change.

en: Purge tag %s
fr: Purger l’étiquette %s

en: Purge the LiteSpeed cache entries created by this plugin
fr: Purger les entrées LiteSpeed Cache créées par cette extension

en: Purge the cache entries created by this plugin except for Critical CSS & Unique CSS & LQIP caches
fr: Purger les entrées de cache créées par cette extension à l’exception des caches CSS et LQIP critiques

en: Purge this page
fr: Purger cette page

en: Purge url %s
fr: Purger l’URL %s

en: Purged All!
fr: Tout purgé !

en: Purged all caches successfully.
fr: Tous les caches ont bien été purgés.

en: Purged the blog!
fr: Purgé le blog !

en: Purged the url!
fr: Purgé l’url !

en: Purged!
fr: Purgé !

en: Pushed %1$s to Cloud server, accepted %2$s.
fr: %1$s poussées vers le serveur Cloud, %2$s acceptées.

en: QUIC.cloud CDN
fr: CDN QUIC.cloud

en: QUIC.cloud CDN Setup
fr: Configuration du CDN QUIC.cloud

en: QUIC.cloud CDN/DNS does not support DNSSEC.
fr: La CDN/DNS QUIC.cloud ne prend pas en charge DNSSEC.

en: QUIC.cloud DNS settings are not changed.
fr: Les réglages DNS QUIC.cloud ne sont pas modifiés.

en: QUIC.cloud Detected Records Summary
fr: Résumé des enregistrements QUIC.cloud détectés

en: QUIC.cloud Service Usage Statistics
fr: Statistiques sur l’utilisation des services QUIC.cloud

en: QUIC.cloud account has been created and successfully linked.
fr: Le compte QUIC.cloud a bien été créé et lié.

en: QUIC.cloud account has been successfully linked.
fr: Le compte QUIC.cloud a bien été lié.

en: QUIC.cloud will attempt to verify the DNS update.
fr: QUIC.cloud tentera de vérifier la mise à jour DNS.

en: QUIC.cloud will detect most normal DNS entries.
fr: QUIC.cloud détectera la plupart des entrées DNS normales.

en: Query strings containing these parameters will not be cached.
fr: Les chaînes de requête contenant ces réglages ne seront pas mises en cache.

en: Rate %s on %s
fr: Évaluer %s sur %s

en: Read LiteSpeed Documentation
fr: Lire la documentation LiteSpeed

en: Ready to run CDN setup.
fr: Prêt à exécuter la configuration du CDN.

en: Received invalid message from the cloud server. Please submit a ticket.
fr: Message non valide reçu du serveur Cloud. Veuillez ouvrir un ticket de support.

en: Recommended to generate the token from Cloudflare API token template "WordPress".
fr: Recommandé pour générer le jeton à partir du modèle de jeton de l’API Cloudflare « WordPress ».

en: Recommended value: 28800 seconds (8 hours).
fr: Valeur recommandée : 28800 secondes (8 heures).

en: Record Type
fr: Type d’enregistrement

en: Record names found
fr: Noms d’enregistrements trouvés

en: Redetect
fr: Détecter à nouveau

en: Redetected node
fr: Nœud redétecté

en: Redis Database ID
fr: ID de base de données Redis

en: Redis encountered a fatal error: %s (code: %d)
fr: Redis a rencontré une erreur fatale : %s (code : %d)

en: Refresh CDN Setup Status
fr: Actualiser l’état de configuration du CDN

en: Refresh Crawler Map
fr: Actualiser la carte du robot explorateur

en: Refresh Domain Key
fr: Actualiser la clé de domaine

en: Refresh Gravatar cache by cron.
fr: Actualiser le cache  Gravatar par cron.

en: Refresh page load time
fr: Actualiser le temps de chargement des pages

en: Refresh page score
fr: Actualiser le score de la page

en: Remaining Daily Quota
fr: Quota quotidien restant

en: Remove CDN URL
fr: Supprimer l’URL du CDN

en: Remove Google Fonts
fr: Retirer les polices Google

en: Remove Noscript Tags
fr: Retirer les balises Noscript

en: Remove Original Backups
fr: Supprimer les sauvegardes d’originales

en: Remove Original Image Backups
fr: Supprimer les sauvegardes de l’image originale

en: Remove Query Strings
fr: Retirer les chaînes de requête

en: Remove Query Strings from Static Files
fr: Supprimer les chaînes de requête des fichiers statiques

en: Remove WordPress Emoji
fr: Retirer les emoji WordPress

en: Remove all previous image optimization requests/results, revert completed optimizations, and delete all optimization files.
fr: Supprimer toutes les requêtes/résultats d’optimisation d’image précédentes, annulez les optimisations terminées et supprimer tous les fichiers d’optimisation.

en: Remove all previous unfinished image optimization requests.
fr: Supprimer toutes les requêtes d’optimisation d’images inachevées.

en: Remove cookie simulation
fr: Supprimer la simulation de cookie

en: Remove from Blocklist
fr: Retirer de la liste de blocage

en: Remove query strings from internal static resources.
fr: Retirer les chaines de requête des ressources statiques internes.

en: Removed Unused CSS for Users
fr: Suppression du CSS inutilisé pour les utilisateurs

en: Removed backups successfully.
fr: Sauvegardes bien supprimées.

en: Replace %1$s with %2$s.
fr: Remplacer %1$s avec %2$s.

en: Report
fr: Rapport

en: Report date
fr: Date de rapport

en: Report number
fr: Numéro de rapport

en: Request Domain Key
fr: Demander la clé du domaine

en: Request WebP versions of original images when doing optimization.
fr: Demander les versions WebP des images originales lors de l’optimisation.

en: Request submitted. Please wait, then refresh the page to see approval notification.
fr: Demande envoyée. Veuillez patienter, puis actualisez la page pour voir la notification d’approbation.

en: Requested
fr: Demandé

en: Requests in queue
fr: Demandes en file d’attente

en: Rescan New Thumbnails
fr: Scanner à nouveau les nouvelles miniatures

en: Rescanned %d images successfully.
fr: %d images ont bien été réanalysées.

en: Rescanned successfully.
fr: Bien été réanalysées.

en: Reset All Settings
fr: Réinitialiser tous les réglages

en: Reset CDN Setup
fr: Réinitialiser la configuration du CDN

en: Reset Settings
fr: Réinitialiser les réglages

en: Reset position
fr: Réinitialiser la position

en: Reset successfully.
fr: Réinitialisation effectuée.

en: Reset the entire opcode cache
fr: Réinitialiser l’intégralité du cache opcode

en: Reset the entire opcode cache successfully.
fr: Bien réinitialiser l’ensemble du cache opcode.

en: Reset the optimized data successfully.
fr: Bien réinitialiser les données optimisées.

en: Resets all LiteSpeed Cache plugin settings related to CDN setup back to the initial state and deletes the DNS Zone, if one exists for the domain.
fr: Réinitialise tous les réglages de l’extension LiteSpeed Cache liés à la configuration du CDN à l’état initial et supprime la zone DNS, s’il en existe une pour le domaine.

en: Resets all LiteSpeed Cache plugin settings related to CDN setup back to the initial state and disables the CDN.
fr: Réinitialise tous les réglages de l’extension LiteSpeed Cache liés à la configuration du CDN à l’état initial et désactive le CDN.

en: Resources listed here will be copied and replaced with local URLs.
fr: Les ressources des domaines énumérés ici seront copiées et remplacées par des URL locales.

en: Responsive Placeholder
fr: Texte indicatif responsive

en: Responsive Placeholder Color
fr: Couleur de l’espace indicatif responsive

en: Responsive Placeholder SVG
fr: SVG de l’espace indicatif responsive

en: Responsive image placeholders can help to reduce layout reshuffle when images are loaded.
fr: Les textes indicatif d’image responsive peuvent aider à réduire le remaniement de la mise en page lorsque les images sont chargées.

en: Restore Settings
fr: Restaurer les réglages

en: Restore from backup
fr: Restaurer depuis une sauvegarde

en: Restored backup settings %1$s
fr: Réglages de sauvegarde restaurés %1$s

en: Restored original file successfully.
fr: Fichier original bien restauré.

en: Results can be checked in <a %s>Media Library</a>.
fr: Les résultats peuvent être vérifiés dans la <a %s> bibliothèque des médias</a>.

en: Review DNS records
fr: Examiner les enregistrements DNS

en: Revisions Max Age
fr: Âge maximal des révisions

en: Revisions Max Number
fr: Nombre maximum de révisions

en: Revisions newer than this many days will be kept when cleaning revisions.
fr: Les révisions plus récentes que ce nombre de jours seront conservées lors du nettoyage des révisions.

en: Role Excludes
fr: Rôle exclu

en: Role Simulation
fr: Simulation de rôle

en: Run %s Queue Manually
fr: Exécuter %s file d’attente manuellement

en: Run CDN Setup
fr: Exécuter la configuration du CDN

en: Run Duration
fr: Durée d’exécution

en: Run Frequency
fr: Fréquence d’exécution

en: Run Queue Manually
fr: Exécuter la file d’attente manuellement

en: Run frequency is set by the Interval Between Runs setting.
fr: La fréquence d’exécution est définie par le réglage d’intervalle entre exécutions.

en: Run time for previous crawler
fr: Durée d’exécution du précédent robot explorateur

en: Running
fr: En cours d’exécution

en: SYNTAX: alphanumeric and "_".
fr: Syntaxe : alphanumérique et "_".

en: Save Changes
fr: Enregistrer les modifications

en: Save transients in database when %1$s is %2$s.
fr: Enregistrer les transients dans la base de données lorsque %1$s est %2$s.

en: Saved
fr: Enregistré

en: Saving option failed. IPv4 only for %s.
fr: L’enregistrement de l’option a échoué. IPv4 uniquement pour %s.

en: Scan for any new unoptimized image thumbnail sizes and resend necessary image optimization requests.
fr: Rechercher toute nouvelle taille de miniature d’image non optimisée et renvoyez les requêtes d’optimisation d’image nécessaires.

en: Scheduled Purge Time
fr: Heure de purge planifiée

en: Scheduled Purge URLs
fr: Purge planifiée d’URLs

en: See <a %s>Introduction for Enabling the Crawler</a> for detailed information.
fr: Voyez <a %s>Introduction pour l’activation du robot explorateur</a> pour les informations détaillées.

en: Select "All" if there are dynamic widgets linked to posts on pages other than the front or home pages.
fr: Sélectionnez "Tous" s’il y a des widgets dynamiques liés aux articles sur les pages autres que la page d’accueil.

en: Select below for "Purge by" options.
fr: Sélectionnez ci-dessous pour les options « purger par ».

en: Select only the archive types that are currently used, the others can be left unchecked.
fr: Sélectionnez uniquement les types d’archives qui sont actuellement utilisés, les autres peuvent être laissées décochées.

en: Select which pages will be automatically purged when posts are published/updated.
fr: Sélectionnez quelles pages seront purgées automatiquement lorsque des articles sont publiés/mis à jour.

en: Selected roles will be excluded from all optimizations.
fr: Les rôles sélectionnés seront exclus de toutes les optimisations.

en: Selected roles will be excluded from cache.
fr: Les rôles sélectionnés seront exclus du cache.

en: Send Optimization Request
fr: Envoyer une requête d’optimisation

en: Send this report to LiteSpeed. Refer to this report number when posting in the WordPress support forum.
fr: Envoyez ce rapport à LiteSpeed. Référez-vous à ce numéro de rapport lorsque vous publiez sur le forum de support WordPress.

en: Send to LiteSpeed
fr: Envoyer à LiteSpeed

en: Separate CCSS Cache Post Types
fr: Séparer le cache du CCSS par type de publication

en: Separate CCSS Cache URIs
fr: Séparer les URL de ca CCSS

en: Separate critical CSS files will be generated for paths containing these strings.
fr: Des fichiers CSS critiques distincts seront générés pour les chemins contenant ces chaînes.

en: Serve Stale
fr: Servir le périmé

en: Serve a separate cache copy for mobile visitors.
fr: Servir une copie de cache séparée sur mobile.

en: Serve all CSS files through the CDN. This will affect all enqueued WP CSS files.
fr: Servir tous les fichiers CSS via le CDN. Cela affectera tous les fichiers CSS WP en file d’attente.

en: Serve all JavaScript files through the CDN. This will affect all enqueued WP JavaScript files.
fr: Servir tous les fichiers JavaScript via le CDN. Cela affectera tous les fichiers JavaScript WP en file d’attente.

en: Serve all image files through the CDN. This will affect all attachments, HTML %s tags, and CSS %s attributes.
fr: Servir tous les fichiers d’image via le CDN. Cela affectera toutes les pièces jointes, les balises HTML %s et les attributs CSS %s.

en: Server IP
fr: IP du serveur

en: Server Load Limit
fr: Limite de chargement du serveur

en: Server allowed max value
fr: Valeur max. de serveur autorisée

en: Server allowed min value
fr: Valeur min. de serveur autorisée

en: Server enforced value
fr: Valeur imposée par le serveur

en: Server variable(s) %s available to override this setting.
fr: Variable·s de serveur %s disponible·s pour surpasser ce réglage.

en: Set an explicit width and height on image elements to reduce layout shifts and improve CLS (a Core Web Vitals metric).
fr: Définissez une largeur et une hauteur explicites sur les éléments image pour réduire les changements de mise en page et améliorer le CLS (une métrique Core Web Vitals).

en: Set this to append %1$s to all %2$s rules before caching CSS to specify how fonts should be displayed while being downloaded.
fr: Définissez ceci pour ajouter %1$s à toutes les règles %2$s avant de mettre en cache le CSS pour spécifier comment les polices doivent être affichées lors du téléchargement.

en: Set to %1$s to forbid heartbeat on %2$s.
fr: Réglez sur %1$s pour interdire les battements de cœur sur %2$s.

en: Set up QUIC.cloud Account
fr: Configurer le compte QUIC.cloud

en: Set up a QUIC.cloud account.
fr: Configurer le compte QUIC.cloud.

en: Setting Up Custom Headers
fr: Paramétrage des en-têtes personnalisés

en: Settings
fr: Réglages

en: Shorten query strings in the debug log to improve readability.
fr: Raccourcir les chaînes de requêtes dans le journal de débogage pour améliorer la lisibilité.

en: Show crawler status
fr: Afficher l’état du crawler

en: Significantly improve load time by replacing images with their optimized %s versions.
fr: Améliorez significativement le temps de chargement en remplaçant les images par leurs versions %s optimisées.

en: Simulation Settings
fr: Réglages de simulation

en: Site URL to be served through the CDN. Beginning with %1$s. For example, %2$s.
fr: L’URL du site à servir via le CDN. À partir de %1$s. Par exemple : %2$s.

en: Site not recognized. Domain Key has been automatically removed. Please request a new one.
fr: Site non reconnu. La clé de domaine a été automatiquement supprimée. Veuillez en demander une nouvelle.

en: Sitemap List
fr: Liste du plan du site

en: Sitemap Settings
fr: Réglages du plan du site

en: Sitemap Timeout
fr: Délai d’attente du plan du site

en: Sitemap Total
fr: Total du plan de site

en: Sitemap cleaned successfully
fr: Plan de site bien nettoyé

en: Sitemap created successfully: %d items
fr: Création du plan du site réussie : %d éléments

en: Size
fr: Taille

en: Size list in queue waiting for cron
fr: Liste des tailles dans la file d’attente en attente de cron

en: Smaller than
fr: Plus petit que

en: Some optimized image file(s) has expired and was cleared.
fr: Certains fichiers d’image optimisés ont expiré et ont été effacés.

en: Some themes and plugins add resources via a PHP request.
fr: Certains thèmes et extensions ajoutent des ressources par requête PHP.

en: Spam Comments
fr: Commentaires indésirables

en: Specify Number of Threads to use while crawling.
fr: Spécifiez le nombre de threads à utiliser lors du crawl.

en: Specify a base64 image to be used as a simple placeholder while images finish loading.
fr: Précisez une image base64 à utiliser comme indicative pendant que les autres images terminent de charger.

en: Specify an HTTP status code and the number of seconds to cache that page, separated by a space.
fr: Spécifiez un code d’état HTTP et le nombre de secondes pour mettre cette page en cache, séparés par un espace.

en: Specify an SVG to be used as a placeholder when generating locally.
fr: Spécifiez un SVG à utiliser comme texte indicatif lors de la génération en local.

en: Specify critical CSS rules for above-the-fold content when enabling %s.
fr: Spécifiez les règles CSS critiques pour le contenu au-dessus du pli lorsque vous activez %s.

en: Specify how long in seconds before the crawler should initiate crawling the entire sitemap again.
fr: Spécifiez combien de temps en secondes avant que le crawler initie un nouveau crawl entier du plan de site.

en: Specify how long, in seconds, Gravatar files are cached.
fr: Spécifiez combien de temps, en secondes, les fichiers Gravatar sont mis en cache.

en: Specify how long, in seconds, REST calls are cached.
fr: Précisez combien de temps, en secondes, les appels REST sont mis en cache.

en: Specify how long, in seconds, feeds are cached.
fr: Spécifiez une durée en secondes, pour la mise en cache des flux RSS.

en: Specify how long, in seconds, private pages are cached.
fr: Spécifiez combien de temps, en secondes, les pages privées sont mises en cache.

en: Specify how long, in seconds, public pages are cached.
fr: Spécifiez combien de temps, en secondes, les pages publiques sont mises en cache.

en: Specify how long, in seconds, the front page is cached.
fr: Spécifiez combien de temps, en secondes, la page d’accueil est mise en cache.

en: Specify the %s heartbeat interval in seconds.
fr: Précisez l’intervalle de battement de cœur de %s en secondes.

en: Specify the maximum size of the log file.
fr: Précisez la taille maximale du fichier journal.

en: Specify the number of most recent revisions to keep when cleaning revisions.
fr: Précisez le nombre de révisions les plus récentes à conserver lors du nettoyage des révisions.

en: Specify the password used when connecting.
fr: Précisez le mot de passe utilisé pour la connexion.

en: Specify the quality when generating LQIP.
fr: Précisez la qualité lors de la génération du LQIP.

en: Specify the responsive placeholder SVG color.
fr: Précisez la couleur SVG du texte indicatif responsive.

en: Specify the time to purge the "%s" list.
fr: Précisez l’heure pour purger la liste "%s".

en: Specify the timeout while crawling each URL.
fr: Précisez le délai d’attente lors de l’exploration de chaque URL.

en: Specify the timeout while parsing the sitemap.
fr: Précisez le délai d’attente lors de l’analyse du plan du site.

en: Specify time in microseconds for the delay between requests during a crawl.
fr: Spécifiez le temps en microsecondes pour le délai entre requêtes durant une exploration.

en: Specify time in seconds for the duration of the crawl interval.
fr: Spécifiez le temps en secondes pour la durée de l’intervalle de crawl.

en: Specify time in seconds for the time between each run interval.
fr: Précisez le temps en secondes pour le temps entre chaque intervalle d’exécution.

en: Specify which HTML element attributes will be replaced with CDN Mapping.
fr: Spécifiez quels attributs des éléments HTML seront remplacés avec CDN Mapping.

en: Specify which element attributes will be replaced with WebP.
fr: Spécifiez quels attributs d’élément seront remplacés avec WebP.

en: Standard Presets
fr: Préréglages standards

en: Started async crawling
fr: Exploration asynchrone commencée

en: Started async image optimization request
fr: Requête d’optimisation d’image asynchrone lancée

en: Static file type links to be replaced by CDN links.
fr: Liens de type de fichier statique à remplacer par des liens CDN.

en: Status
fr: État

en: Stop loading WordPress.org emoji. Browser default emoji will be displayed instead.
fr: Stopper le chargement d’emoji WordPress.org. Les emojis par défaut du navigateur seront affichés à la place.

en: Storage Optimization
fr: Optimisation du stockage

en: Store Gravatar locally.
fr: Stockez Gravatar localement.

en: Store Transients
fr: Stocker les transients

en: Successfully Crawled
fr: Bien exploré

en: Summary
fr: Résumé

en: Sure I'd love to review!
fr: Bien sûr que j’adorerais évaluer !

en: Switch back to using optimized images on your site
fr: Revenir à l’utilisation d’images optimisées sur votre site

en: Switched images successfully.
fr: Commutation d’image réussie.

en: Switched to optimized file successfully.
fr: Commuté pour bien optimiser le fichier.

en: Sync
fr: Synchroniser

en: Sync credit allowance with Cloud Server successfully.
fr: Synchronisation de l’allocation de crédit avec le serveur cloud bien effectuée.

en: Sync data from Cloud
fr: Synchroniser les données depuis le Cloud

en: System Information
fr: Informations système

en: Table
fr: Tableau

en: Tag
fr: Étiquette

en: Temporarily bypass Cloudflare cache. This allows changes to the origin server to be seen in realtime.
fr: Ignorer temporairement le cache Cloudflare. Cela permet de voir en temps réel les modifications apportées au serveur d’origine.

en: Term archive (include category, tag, and tax)
fr: Archive de terme (inclure catégorie, étiquette et taxinomie)

en: Testing
fr: Test en cours

en: Thank You for Using the LiteSpeed Cache Plugin!
fr: Merci d’utiliser l’extension LiteSpeed Cache !

en: The Admin IP option will only output log messages on requests from admin IPs.
fr: L’option IP d’admin ne génère que des messages de journalisation sur les requêtes provenant des IPs d’admin.

en: The LiteSpeed Cache plugin is used to cache pages - a simple way to improve the performance of the site.
fr: L’extension LiteSpeed ​​Cache est utilisée pour mettre les pages en cache - un moyen simple d’améliorer les performances du site.

en: The POST callback to %s failed.
fr: Le rappel de publication vers %s a échoué.

en: The URLs here (one per line) will be purged automatically at the time set in the option "%s".
fr: Les URLs ci-dessus (une par ligne) seront automatiquement purgées à l’heure fixée dans l’option "%s".

en: The URLs will be compared to the REQUEST_URI server variable.
fr: Ces URLs seront comparées à la variable serveur REQUEST_URI.

en: The Viewport Images service detects which images appear above the fold, and excludes them from lazy load.
fr: Le service d’images de vue écran détecte les images qui apparaissent au-dessus du pli et les exclut du chargement différé.

en: The above nonces will be converted to ESI automatically.
fr: Les nonces ci-dessus seront automatiquement convertis en ESI.

en: The amount of time, in seconds, that files will be stored in browser cache before expiring.
fr: La durée, en secondes, pendant laquelle les fichiers seront stockés dans le cache du navigateur avant d’expirer.

en: The cache needs to distinguish who is logged into which WordPress site in order to cache correctly.
fr: Le cache doit faire la distinction de qui est connecté dans quel site WordPress afin de mettre en cache correctement.

en: The callback validation to your domain failed due to hash mismatch.
fr: La validation du rappel vers le domaine a échouée en raison d’une incompatibilité de hachage.

en: The callback validation to your domain failed. Please make sure there is no firewall blocking our servers.
fr: La validation du rappel vers votre domaine a échoué. Veuillez vous assurer qu’aucun pare-feu ne bloque nos serveurs.

en: The callback validation to your domain failed. Please make sure there is no firewall blocking our servers. Response code:
fr: La validation du rappel vers votre domaine a échoué. Veuillez vous assurer qu’aucun pare-feu ne bloque nos serveurs. Code de réponse :

en: The cookie set here will be used for this WordPress installation.
fr: Le cookie réglé ici sera utilisé pour cette installation WordPress.

en: The crawler feature is not enabled on the LiteSpeed server. Please consult your server admin or hosting provider.
fr: La fonctionnalité de robot explorateur n’est pas activée sur le serveur LiteSpeed. Veuillez consulter votre administrateur serveur ou votre hébergeur.

en: The crawler will parse the sitemap and save into the database before crawling. When parsing the sitemap, dropping the domain can save DB storage.
fr: Le robot explorateur analyse le plan du site et le sauvegarde dans la base de données avant l’exploration. Lors de l’analyse du plan du site, l’abandon du domaine peut permettre d’économiser du stockage en base de données.

en: The crawler will use your XML sitemap or sitemap index. Enter the full URL to your sitemap here.
fr: Le robot explorateur utilisera votre plan de site XML ou votre index de plan de site. Saisissez l’URL complète de votre plan de site ici.

en: The current server is under heavy load.
fr: Le serveur actuel est soumis à une charge importante.

en: The database has been upgrading in the background since %s. This message will disappear once upgrade is complete.
fr: La base de données a été mise à niveau en arrière-plan depuis %s. Ce message disparaîtra une fois la mise à niveau terminée.

en: The default login cookie is %s.
fr: Le cookie de connexion par défaut est %s.

en: The domain key is not correct. Please try to sync your domain key again.
fr: La clé de domaine n’est pas correcte. Réessayer de synchroniser la clé de domaine.

en: The environment report contains detailed information about the WordPress configuration.
fr: Le rapport d’environnement contient des informations détaillées sur la configuration WordPress.

en: The following actions are available:
fr: Les actions suivantes sont disponibles :

en: The following options are selected, but are not editable in this settings page.
fr: Les options suivantes sont sélectionnées, mais ne sont pas modifiables dans la page des réglages.

en: The image compression quality setting of WordPress out of 100.
fr: Le réglage de la qualité de compression d’image de WordPress sur 100.

en: The image list is empty.
fr: La liste d’images est vide.

en: The latest data file is
fr: Le dernier fichier de données est

en: The list will be merged with the predefined nonces in your local data file.
fr: La liste sera fusionnée avec les nonces prédéfinis dans votre fichier de données local.

en: The logs will be output to %s.
fr: Les journaux seront sortis en %s.

en: The maximum average server load allowed while crawling. The number of crawler threads in use will be actively reduced until average server load falls under this limit. If this cannot be achieved with a single thread, the current crawler run will be terminated.
fr: La charge moyenne maximale du serveur est autorisée lors de l’exploration. Le nombre de threads de robot explorateur en cours d’utilisation sera activement réduit jusqu’à ce que la charge moyenne du serveur tombe sous cette limite. Si cela ne peut pas être réalisé avec un seul thread, l’exécution du robot explorateur actuel sera terminée.

en: The network admin selected use primary site configs for all subsites.
fr: L’administrateur réseau sélectionné utilise les configurations du site principal pour tous les sous-sites.

en: The network admin setting can be overridden here.
fr: Le réglage administrateur réseau peut être remplacé ici.

en: The next complete sitemap crawl will start at
fr: Le prochain crawl complet de plan de site débutera le

en: The queue is processed asynchronously. It may take time.
fr: La file d’attente est traitée de manière asynchrone. Cela peut prendre du temps.

en: The selector must exist in the CSS. Parent classes in the HTML will not work.
fr: Le sélecteur doit exister dans le CSS. Les classes parentes dans le HTML ne fonctionneront pas.

en: The server will determine if the user is logged in based on the existence of this cookie.
fr: Le serveur déterminera si l’internaute est connecté grâce à l’existence de ce cookie.

en: The setting %s is currently enabled.
fr: Le réglage %s est actuellement activé.

en: The site is not a valid alias on QUIC.cloud.
fr: Le site n’est pas un alias valide sur QUIC.cloud.

en: The site is not registered on QUIC.cloud.
fr: Le site n’est pas enregistré sur QUIC.cloud.

en: Then another WordPress is installed (NOT MULTISITE) at %s
fr: Ensuite, un autre WordPress est installé (non multisite) sur %s

en: There are two reasons why we might not be able to communicate with your domain
fr: Il y a deux raisons pour lesquelles nous pourrions ne pas être en mesure de communiquer avec votre domaine

en: There is a WordPress installed for %s.
fr: Il y a une installation de WordPress pour %s.

en: There is proceeding queue not pulled yet.
fr: Il n'y a pas encore de file d'attente démarrée.

en: There is proceeding queue not pulled yet. Queue info: %s.
fr: Il y a une file d’attente qui n’est pas encore tirée. Informations sur la file d’attente : %s.

en: There was a problem with retrieving your Domain Key. Please click the %s button to retry.
fr: Un problème est survenu lors de la récupération de votre clé de domaine. Veuillez cliquer sur le bouton %s pour réessayer.

en: These images will not generate LQIP.
fr: Ces images ne génèrent pas de LQIP.

en: These options are only available with LiteSpeed Enterprise Web Server or QUIC.cloud CDN.
fr: Ces options sont uniquement disponibles avec LiteSpeed Enterprise Web Server ou QUIC.cloud CDN.

en: These settings are meant for ADVANCED USERS ONLY.
fr: Ces réglages sont uniquement destinés à des utilisateurs avancés.

en: This Month Usage
fr: Utilisation de ce mois

en: This action is not available if there is no domain key, the domain is not linked, or the DNS Zone is in active use.
fr: Cette action n’est pas disponible s’il n’y a pas de clé de domaine, si le domaine n’est pas lié ou si la zone DNS est en cours d’utilisation.

en: This action should only be used if things are cached incorrectly.
fr: Cette action doit être utilisée uniquement si les éléments sont incorrectement mis en cache.

en: This action will not update anything on the QUIC.cloud servers.
fr: Cette action ne mettra rien à jour sur les serveurs QUIC.cloud.

en: This allows you to try Auto CDN setup again, or abandon the setup entirely.
fr: Permet de réessayer la configuration automatique du CDN ou d’abandonner complètement la configuration.

en: This allows you to try Auto CDN setup again.
fr: Permet d’essayer à nouveau la configuration du CDN automatique.

en: This can be managed from %1$s%2$s tab.
fr: Cela peut être géré à partir de l’onglet %1$s%2$s.

en: This can be predefined in %2$s as well using constant %1$s, with this setting taking priority.
fr: Cela peut être défini dans %2$s comme utilisant la constante %1$s, en prenant ce réglage en priorité.

en: This can improve page loading time by reducing initial HTTP requests.
fr: Cela peut améliorer le temps de chargement de la page en réduisant les requêtes HTTP initiales.

en: This can improve quality but may result in larger images than lossy compression will.
fr: Cela peut améliorer la qualité, mais peut entraîner des images plus grandes que la compression avec perte.

en: This can improve the page loading speed.
fr: Cela peut améliorer la vitesse de chargement des pages.

en: This can improve your speed score in services like Pingdom, GTmetrix and PageSpeed.
fr: Cela peut améliorer votre score de vitesse dans des services tels que Pingdom, GTmetrix et PageSpeed.

en: This enables the page's initial screenful of imagery to be fully displayed without delay.
fr: Cela permet aux images situées dans la vue initiale de l’écran d’être affichées sans délai.

en: This is a three step process for configuring your site to use QUIC.cloud CDN with QUIC.cloud DNS. This setup will perform the following actions
fr: Procédure en trois étapes pour configurer le site afin d’utiliser QUIC.cloud CDN avec QUIC.cloud DNS. La configuration va effectuer les actions suivantes

en: This is irreversible.
fr: C’est irréversible.

en: This is to ensure compatibility prior to enabling the cache for all sites.
fr: C’est pour tester la compatibilité avant d’activer le cache pour tous les sites.

en: This last stage could take 15 to 20 minutes.
fr: Cette dernière étape peut prendre 15 à 20 minutes.

en: This low-risk preset introduces basic optimizations for speed and user experience. Appropriate for enthusiastic beginners.
fr: Ce préréglage à faible risque introduit des optimisations de base pour la vitesse et l’expérience utilisateur. Convient aux débutants enthousiastes.

en: This may cause heavy load on the server.
fr: Cela peut entraîner une charge importante sur le serveur.

en: This message indicates that the plugin was installed by the server admin.
fr: Ce message indique que l’extension a été installée par l’administrateur du serveur.

en: This no-risk preset is appropriate for all websites. Good for new users, simple websites, or cache-oriented development.
fr: Ce préréglage sans risque convient à tous les sites Web. Bon pour les nouveaux utilisateurs, les sites Web simples ou le développement orienté cache.

en: This option can help to correct the cache vary for certain advanced mobile or tablet visitors.
fr: Aide à corriger la variation du cache pour certaines visites avancées sur mobile ou tablette.

en: This option enables maximum optimization for Guest Mode visitors.
fr: Permet une optimisation maximale pour les internautes en mode Invité.

en: This option is bypassed because %1$s option is %2$s.
fr: Cette option est ignorée car l’option %1$s est %2$s.

en: This option is bypassed due to %s option.
fr: Cette option est ignorée en raison de l’option %s.

en: This option may result in a JS error or layout issue on frontend pages with certain themes/plugins.
fr: L’option peut entraîner une erreur JS ou un problème de mise en page sur les pages en ligne avec certains thèmes/extensions.

en: This option will automatically bypass %s option.
fr: L’option contournera automatiquement l’option %s.

en: This option will remove all %s tags from HTML.
fr: Cette option retirera toutes les balises %s du HTML.

en: This preset almost certainly will require testing and exclusions for some CSS, JS and Lazy Loaded images. Pay special attention to logos, or HTML-based slider images.
fr: Ce préréglage nécessitera certainement des tests et des exclusions pour certaines images CSS, JS et à chargement différé. Portez une attention particulière aux logos ou aux images de diaporama HTML.

en: This preset is good for most websites, and is unlikely to cause conflicts. Any CSS or JS conflicts may be resolved with Page Optimization > Tuning tools.
fr: Ce préréglage convient à la plupart des sites Web et il est peu probable qu’il provoque des conflits. Tout conflit CSS ou JS peut être résolu avec les outils d’optimisation > de réglage des pages.

en: This preset might work out of the box for some websites, but be sure to test! Some CSS or JS exclusions may be necessary in Page Optimization > Tuning.
fr: Ce préréglage peut fonctionner prêt à l’emploi pour certains sites Web, mais assurez-vous de tester ! Certaines exclusions CSS ou JS peuvent être nécessaires dans l’optimisation > le réglage des pages.

en: This process is automatic.
fr: Ce processus est automatique.

en: This process may take several minutes.
fr: Ce processus peut prendre plusieurs minutes.

en: This section will automatically populate once nameservers are configured for the site.
fr: La section se remplira automatiquement une fois que les serveurs de noms seront configurés pour le site.

en: This setting is %1$s for certain qualifying requests due to %2$s!
fr: Ce paramètre est %1$s pour certaines demandes qualifiées en raison de %2$s

en: This setting is overwritten by the Network setting
fr: Ce réglage est surchargé par le réglage du réseau

en: This setting is overwritten by the PHP constant %s
fr: Ce réglage est remplacé par la constante PHP %s

en: This setting is overwritten by the primary site setting
fr: Ce réglage est surchargé par le réglage du site principal

en: This setting is useful for those that have multiple web applications for the same domain.
fr: Ce réglage est utile pour ceux qui ont plusieurs applications web avec le même nom de domaine.

en: This setting will edit the .htaccess file.
fr: Ce réglage modifiera le fichier .htaccess.

en: This setting will regenerate crawler list and clear the disabled list!
fr: Ce réglage régénérera la liste des robots d’exploration et effacera la liste de désactivation !

en: This setup process will create a DNS zone on QUIC.cloud if one does not currently exist.
fr: Cette configuration va créer une zone DNS sur QUIC.cloud s’il n’en existe pas actuellement.

en: This site utilizes caching in order to facilitate a faster response time and better user experience. Caching potentially stores a duplicate copy of every web page that is on display on this site. All cache files are temporary, and are never accessed by any third party, except as necessary to obtain technical support from the cache plugin vendor. Cache files expire on a schedule set by the site administrator, but may easily be purged by the admin before their natural expiration, if necessary. We may use QUIC.cloud services to process & cache your data temporarily.
fr: Ce site utilise la mise en cache afin de faciliter un temps de réponse plus rapide et une meilleure expérience utilisateur. La mise en cache stocke potentiellement une copie de chaque page web affichée sur ce site. Tous les fichiers de cache sont temporaires et ne sont jamais accessibles à un tiers, sauf si cela est nécessaire pour obtenir le support technique du fournisseur de l’extension de cache. Les fichiers cache expirent selon une planification fixée par l’administrateur du site, mais peuvent facilement être purgés par l’administrateur avant leur expiration naturelle, si nécessaire.

en: This will Purge Front Page only
fr: Cela purgera uniquement la page d’accueil

en: This will Purge Pages only
fr: Cela purgera uniquement les pages

en: This will affect all tags containing attributes: %s %s %s.
fr: Cela va affecter toutes les balises contenant les attributs : %s %s %s.

en: This will also add a preconnect to Google Fonts to establish a connection earlier.
fr: Va ajoutera également une préconnexion à Google Fonts pour améliorer la vitesse due chargement.

en: This will also generate an API key from LiteSpeed's Server.
fr: Cela générera également une clé d’API à partir du serveur LiteSpeed.

en: This will back up your current settings and replace them with the %1$s preset settings. Do you want to continue?
fr: Cela sauvegardera vos réglages actuels et les remplacera par les réglages prédéfinis %1$s. Souhaitez-vous continuer ?

en: This will clear EVERYTHING inside the cache.
fr: Cela effacera tout dans le cache.

en: This will delete all cached Gravatar files
fr: Cela supprimera tous les fichiers Gravatar mis en cache

en: This will delete all generated critical CSS files
fr: Cela supprimera tous les fichiers CSS critiques générés

en: This will delete all generated image LQIP placeholder files
fr: Ceci supprimera tous les fichiers indicatif LQIP d’image générés

en: This will delete all generated unique CSS files
fr: Cela supprimera tous les fichiers CSS uniques générés

en: This will delete all localized resources
fr: Cela supprimera toutes les ressources localisées

en: This will disable LSCache and all optimization features for debug purpose.
fr: Ceci désactivera LSCache et toutes les fonctionnalités d’optimisation à des fins de débogage.

en: This will disable the settings page on all subsites.
fr: Cela désactivera la page des réglages sur tous les sous-sites.

en: This will drop the unused CSS on each page from the combined file.
fr: Va supprimer le CSS inutilisé sur chaque page du fichier combiné.

en: This will enable crawler cron.
fr: Cela permettra le cron du robot explorateur.

en: This will export all current LiteSpeed Cache settings and save them as a file.
fr: Cela exportera tous les réglages actuels de LiteSpeed Cache et les enregistrera en tant que fichier.

en: This will generate extra requests to the server, which will increase server load.
fr: Cela va générer des requêtes supplémentaires au serveur, ce qui augmentera la charge du serveur.

en: This will generate the placeholder with same dimensions as the image if it has the width and height attributes.
fr: Ceci générera le texte indicatif avec les mêmes tailles que l’image si elle a des attributs largeur et hauteur.

en: This will import settings from a file and override all current LiteSpeed Cache settings.
fr: Cela va importer les réglages via un fichier et remplacer tous les réglages LiteSpeed Cache actuels.

en: This will increase the size of optimized files.
fr: Cela augmentera la taille des fichiers optimisés.

en: This will inline the asynchronous CSS library to avoid render blocking.
fr: Ceci mettra en ligne la bibliothèque CSS asynchrone pour éviter le blocage du rendu.

en: This will purge all minified/combined CSS/JS entries only
fr: Cela purgera uniquement toutes les entrées CSS/JS minifiées/combinées

en: This will reset all settings to default settings.
fr: Cela va réinitialiser tous les réglages à ceux par défaut.

en: This will restore the backup settings created %1$s before applying the %2$s preset. Any changes made since then will be lost. Do you want to continue?
fr: Cela restaurera les réglages de sauvegarde créés %1$s avant d’appliquer le préréglage %2$s. Toutes les modifications apportées depuis lors seront perdues. Voulez-vous continuer

en: Threads
fr: Fils de discussion

en: Time to execute previous request
fr: Délai d’exécution de la demande précédente

en: Timeout
fr: Délai dépassé

en: To crawl for a particular cookie, enter the cookie name, and the values you wish to crawl for. Values should be one per line. There will be one crawler created per cookie value, per simulated role.
fr: Pour explorer un cookie particulier, saisissez son nom et les valeurs que vous souhaitez explorer. Les valeurs doivent être uniques par ligne, et peuvent inclure une ligne vierge. Il y aura un robot explorateur créé par valeur de cookie, par rôle simulé.

en: To crawl the site as a logged-in user, enter the user ids to be simulated.
fr: Pour crawler le site comme utilisateur connecté, saisissez les ID utilisateur à simuler.

en: To define a custom TTL for a URI, add a space followed by the TTL value to the end of the URI.
fr: Pour définir un TTL personnalisé pour une URL, ajoutez un espace suivi de la valeur TTL à la fin de l’URL.

en: To do an exact match, add %s to the end of the URL.
fr: Pour avoir une correspondance exacte, ajoutez %s  à la fin de l’URL.

en: To enable the following functionality, turn ON Cloudflare API in CDN Settings.
fr: Pour activer la fonctionnalité suivante, activez l’API Cloudflare dans les réglages CDN.

en: To exclude %1$s, insert %2$s.
fr: Pour exclure %1$s, insérez %2$s.

en: To generate a passwordless link for LiteSpeed Support Team access, you must install %s.
fr: Pour générer un lien sans mot de passe pour un accès à l’équipe de support de LiteSpeed, vous devez installer %s.

en: To grant wp-admin access to the LiteSpeed Support Team, please generate a passwordless link for the current logged-in user to be sent with the report.
fr: Pour accorder un accès wp-admin à l’équipe de support de LiteSpeed, veuillez générer un lien sans mot de passe pour l’utilisateur actuellement connecté qui sera envoyé avec le rapport.

en: To make sure our server can communicate with your server without any issues and everything works fine, for the few first requests the number of image groups allowed in a single request is limited.
fr: Afin de s’assurer que notre serveur peut communiquer avec le vôtre sans problème et que tout fonctionne bien, pour les quelques premières demandes, le nombre de groupes d’images autorisés dans une seule demande est limité.

en: To manage QUIC.cloud options, please visit
fr: Pour gérer les options de QUIC.cloud, veuillez visiter

en: To match the beginning, add %s to the beginning of the item.
fr: Pour correspondre au début, ajoutez %s au début de l’élément.

en: To prevent %s from being cached, enter them here.
fr: Pour éviter que les %s soient mises en cache, saisissez-les ici.

en: To prevent filling up the disk, this setting should be OFF when everything is working.
fr: Pour éviter de remplir le disque, ce réglage doit être désactivé lorsque tout fonctionne.

en: To randomize CDN hostname, define multiple hostnames for the same resources.
fr: Pour rendre le nom d’hôte CDN aléatoire, définissez plusieurs noms d’hôte pour les mêmes ressources.

en: To test the cart, visit the <a %s>FAQ</a>.
fr: Pour tester le panier, visitez la <a %s>FAQ</a>.

en: To use the caching functions you must have a LiteSpeed web server or be using QUIC.cloud CDN.
fr: Pour utiliser les fonctions de mise en cache, vous devez avoir un serveur web LiteSpeed ou utiliser un CDN QUIC.cloud.

en: Tool
fr: Outil

en: Toolbox
fr: Boîte à outils

en: Total Reduction
fr: Réduction totale

en: Total Usage
fr: Utilisation totale

en: Total images optimized in this month
fr: Total des images optimisées ce mois-ci

en: Trackbacks/Pingbacks
fr: Rétroliens/pings

en: Trashed Comments
fr: Commentaires mis à la corbeille

en: Trashed Posts
fr: Articles mis à la corbeille

en: Try GitHub Version
fr: Essayez la version GitHub

en: Try QUIC.cloud CDN!
fr: Essayez le CDN Try QUIC.cloud !

en: Tuning
fr: Personnalisation

en: Tuning Settings
fr: Réglages de personnalisation

en: Turn OFF
fr: Désactiver

en: Turn ON
fr: Activer

en: Turn ON to cache public pages for logged in users, and serve the Admin Bar and Comment Form via ESI blocks. These two blocks will be uncached unless enabled below.
fr: Activer la mise en cache des pages publiques pour les utilisateurs connectés et servir la barre d’administration et le formulaire de commentaire via des blocs ESI. Ces deux blocs ne seront pas mis en cache, sauf s’ils sont activés ci-dessous.

en: Turn ON to control heartbeat in backend editor.
fr: Activez pour contrôler les battements de cœur dans l'éditeur de l’interface d’administration.

en: Turn ON to control heartbeat on backend.
fr: Activez pour contrôler les battements de cœur dans l’interface d’administration.

en: Turn ON to control heartbeat on frontend.
fr: Activez pour contrôler les battements de cœur sur l’interface publique.

en: Turn On Auto Upgrade
fr: Activer la mise à niveau auto

en: Turn this option ON to have LiteSpeed Cache updated automatically, whenever a new version is released. If OFF, update manually as usual.
fr: Activez cette option pour que LiteSpeed Cache soit mis à jour automatiquement, chaque fois qu’une nouvelle version est diffusée. Si inactif, mettre à jour manuellement comme d’habitude.

en: Turn this option ON to show latest news automatically, including hotfixes, new releases, available beta versions, and promotions.
fr: Activez cette option pour afficher automatiquement les dernières nouvelles, y compris les correctifs, les nouvelles versions, les versions bêta disponibles et les promotions.

en: Turn this setting %1$s if you are using a traditional Content Delivery Network (CDN) or a subdomain for static content with QUIC.cloud CDN.
fr: Activer ce réglage %1$s pour utiliser un CDN traditionnel ou un sous-domaine pour le contenu statique avec le CDN QUIC.cloud.

en: Tweet preview
fr: Aperçu du tweet

en: Tweet this
fr: Tweeter ceci

en: UCSS File Excludes and Inline
fr: Fichier UCSS exclut et en ligne

en: UCSS Inline
fr: UCSS en ligne

en: UCSS Selector Allowlist
fr: Liste d’autorisation du sélecteur UCSS

en: UCSS URI Excludes
fr: URL UCSS exclus

en: URI Excludes
fr: URI exclut

en: URI Paths containing these strings will NOT be cached as public.
fr: Les chemins d’URI contenant ces chaînes ne seront pas mis en cache comme publics.

en: URL Search
fr: Recherche d’URL

en: URL list in %s queue waiting for cron
fr: Liste d’URL dans la file d’attente de cron

en: Unable to automatically add %1$s as a Domain Alias for main %2$s domain, due to potential CDN conflict.
fr: Impossible d’ajouter automatiquement %1$s en tant qu’alias de domaine pour le domaine principal %2$s, en raison d’un conflit CDN potentiel.

en: Unable to automatically add %1$s as a Domain Alias for main %2$s domain.
fr: Impossible d’ajouter automatiquement %1$s en tant qu’alias de domaine pour le domaine principal %2$s.

en: Unexpected cache rule %2$s found in %1$s file. This rule may cause visitors to see old versions of pages due to the browser caching HTML pages. If you are sure that HTML pages are not being browser cached, this message can be dismissed. (<a %3$s>Learn More</a>)
fr: Règle de cache inattendue %2$s trouvée dans le fichier %1$s. Cette règle peut amener les visiteurs à voir d’anciennes versions de pages en raison de la mise en cache des pages HTML par le navigateur. Si vous êtes sûr que des pages HTML ne sont pas mises en cache par le navigateur, ce message peut être ignoré. (<a %3$s>En apprendre plus</a>)

en: Unique CSS
fr: CSS unique

en: Unknown error
fr: Erreur inconnue

en: Unknown error.
fr: Erreur inconnue.

en: Update %s now
fr: Lettre à jour %s maintenant

en: Upgrade
fr: Mettre à niveau

en: Upgraded successfully.
fr: Bien mis à niveau.

en: Usage
fr: Utilisation

en: Usage Statistics
fr: Statistiques d’utilisation

en: Use %1$s in %2$s to indicate this cookie has not been set.
fr: Utilisez %1$s dans %2$s pour indiquer que ce cookie n’a pas été défini.

en: Use %1$s to bypass UCSS for the pages which page type is %2$s.
fr: Utiliser %1$s pour contourner UCSS pour les pages dont le type de page est %2$s.

en: Use %1$s to bypass remote image dimension check when %2$s is ON.
fr: Utiliser %1$s pour ignorer la vérification des dimensions de l’image distante lorsque %2$s est activé.

en: Use %1$s to generate one single UCSS for the pages which page type is %2$s while other page types still per URL.
fr: Utiliser %1$s pour générer un seul UCSS pour les pages dont le type de page est %2$s tandis que les autres types de page utilisent toujours une URL.

en: Use %s API functionality.
fr: Utiliser la fonctionnalité d’API %s.

en: Use CDN Mapping
fr: Utiliser le mappage CDN

en: Use Network Admin Setting
fr: Utiliser le réglage admin du réseau

en: Use Optimized Files
fr: Utiliser les fichiers optimisés

en: Use Original Files
fr: Utiliser les fichiers originaux

en: Use Primary Site Configuration
fr: Utiliser les configurations du site principal

en: Use QUIC.cloud LQIP (Low Quality Image Placeholder) generator service for responsive image previews while loading.
fr: Utilisez le service de génération de LQIP (Low Quality Image Placeholder) de QUIC.cloud pour une prévisualisation responsive des images pendant le chargement.

en: Use QUIC.cloud online service to generate critical CSS and load remaining CSS asynchronously.
fr: Utiliser le service en ligne QUIC.cloud pour générer des CSS critiques et charger les CSS restants de manière asynchrone.

en: Use QUIC.cloud online service to generate unique CSS.
fr: Utilisez le service en ligne QUIC.cloud pour générer des CSS uniques.

en: Use Web Font Loader library to load Google Fonts asynchronously while leaving other CSS intact.
fr: Utilisez la bibliothèque Web Font Loader pour charger les polices Google de manière asynchrone tout en laissant les autres CSS intacts.

en: Use an official LiteSpeed-designed Preset to configure your site in one click. Try no-risk caching essentials, extreme optimization, or something in between.
fr: Utilisez un préréglage officiel conçu par LiteSpeed pour configurer votre site en un clic. Essayez les éléments essentiels de la mise en cache sans risque, l’optimisation extrême ou quelque chose entre les deux.

en: Use external object cache functionality.
fr: Utiliser la fonction de cache d’objet externe.

en: Use keep-alive connections to speed up cache operations.
fr: Utilisez des connexions persistantes pour accélérer les opérations de cache.

en: Use latest GitHub Dev commit
fr: Utiliser le dernier commit GitHub de développement

en: Use latest GitHub Dev/Master commit
fr: Utiliser le dernier commit GitHub de développement/maître

en: Use latest GitHub Master commit
fr: Utiliser le dernier commit GitHub maître

en: Use latest WordPress release version
fr: Utiliser la dernière version de WordPress

en: Use original images (unoptimized) on your site
fr: Utiliser des images originales (non optimisées) sur votre site

en: Use the format %1$s or %2$s (element is optional).
fr: Utilisez le format %1$s ou %2$s (élément est facultatif).

en: Use this section to switch plugin versions. To beta test a GitHub commit, enter the commit URL in the field below.
fr: Utilisez cette section pour permuter les versions d’extension. Pour tester la version bêta d'un commit GitHub, saisissez l’URL du commit dans le champ ci-dessous.

en: Useful for above-the-fold images causing CLS (a Core Web Vitals metric).
fr: Utile pour les images au-dessus du pli provoquant CLS (une métrique Core Web Vitals).

en: Username
fr: Nom d’utilisateur

en: Using optimized version of file.
fr: Utilisation de la version optimisée du fichier.

en: Value range
fr: Plage de valeur

en: Variables %s will be replaced with the configured background color.
fr: Les variables %s seront remplacées par la couleur d’arrière-plan configurée.

en: Variables %s will be replaced with the corresponding image properties.
fr: Les variables %s seront remplacées par les propriétés de l’image correspondante.

en: Vary Cookies
fr: Varier les cookies

en: Vary Group
fr: Varier le groupe

en: Vary for Mini Cart
fr: Variable pour le mini-panier

en: Verifying, waiting for nameservers to be updated.
fr: Vérification, attente de la mise à jour des serveurs de noms.

en: View %1$s version %2$s details
fr: Voir les détails de la %1$s version %2$s

en: View .htaccess
fr: Voir le .htaccess

en: View Site Before Cache
fr: Voir le site avant le cache

en: View Site Before Optimization
fr: Voir le site avant optimisation

en: Viewport Image
fr: Image de vue écran

en: Viewport Image Generation
fr: Génération d’images de fenêtre d’affichage

en: Viewport Images
fr: Images de vue écran

en: Viewport Images Cron
fr: Cron d’images de vue écran

en: Visit LSCWP support forum
fr: Visiter le forum de support LSCWP

en: Visit My Dashboard on QUIC.cloud
fr: Visitez mon tableau de bord sur QUIC.cloud

en: Visit the site while logged out.
fr: Visitez le site en déconnecté.

en: Visit your QUIC.cloud dashboard after the DNS Zone is set up to confirm your DNS zone.
fr: Visiter le tableau de bord QUIC.cloud une fois la zone DNS configurée pour confirmer la zone DNS.

en: WARNING
fr: Attention

en: WARNING: The .htaccess login cookie and Database login cookie do not match.
fr: Avertissement : Les cookies de connexion du fichier .htaccess et de la base de données ne correspondent pas.

en: Waiting
fr: En attente

en: Waiting for Approval
fr: En attente d’approbation

en: Waiting for Refresh
fr: En attente d’actualisation

en: Waiting to be Crawled
fr: En attente d’exploration

en: Want to connect with other LiteSpeed users?
fr: Souhaitez-vous vous connecter avec les autres utilisateurs LiteSpeed ?

en: Warning
fr: Avertissement

en: Watch Crawler Status
fr: Voir l’état de crawler

en: We are good. No table uses MyISAM engine.
fr: Nous sommes bons. Aucune table n’utilise le moteur MyISAM.

en: We are working hard to improve your online service experience. The service will be unavailable while we work. We apologize for any inconvenience.
fr: Nous travaillons dur pour améliorer votre expérience de service en ligne. Le service sera indisponible pendant que nous travaillons. Nous nous excusons pour tout inconvénient.

en: WebP Attribute To Replace
fr: Attribut WebP à remplacer

en: WebP For Extra srcset
fr: WebP pour srcset extra

en: WebP file reduced by %1$s (%2$s)
fr: Fichier WebP réduit de %1$s (%2$s)

en: WebP saved %s
fr: WebP économisé %s

en: Welcome to LiteSpeed
fr: Bienvenue chez LiteSpeed

en: What is a group?
fr: Qu’est-ce qu’un groupe ?

en: What is an image group?
fr: Qu’est-ce qu’un groupe d’images ?

en: When a visitor hovers over a page link, preload that page. This will speed up the visit to that link.
fr: Lorsqu’un visiteur survole un lien de page, précharger cette page. Cela accélérera la visite de ce lien.

en: When disabling the cache, all cached entries for this site will be purged.
fr: Lorsque vous désactivez le cache, toutes les entrées mises en cache pour ce site seront purgées.

en: When enabled, the cache will automatically purge when any plugin, theme or the WordPress core is upgraded.
fr: Lorsque activé, le cache sera vidé automatiquement lors d’une mise à jour de tout extension, thème ou du cœur WordPress.

en: When this option is turned %s, it will also load Google Fonts asynchronously.
fr: Lorsque cette option est définie à %s, elle chargera également les polices Google de manière asynchrone.

en: When you use Lazy Load, it will delay the loading of all images on a page.
fr: En utilisant le chargement différé, on retarde le chargement de toutes les images sur une page.

en: Who should use this preset?
fr: Qui devrait utiliser ce préréglage ?

en: Widget Cache TTL:
fr: Widget de cache TTL :

en: Wildcard %1$s supported (match zero or more characters). For example, to match %2$s and %3$s, use %4$s.
fr: Wildcard %1$s pris en charge (correspond à zéro ou plusieurs caractères). Par exemple, pour faire correspondre %2$s et %3$s, utilisez %4$s.

en: Wildcard %s supported.
fr: Wildcard %s pris en charge.

en: With ESI (Edge Side Includes), pages may be served from cache for logged-in users.
fr: Avec ESI (Edge Side Includes), les pages peuvent être envoyées à partir du cache pour les utilisateurs connectés.

en: With QUIC.cloud CDN enabled, you may still be seeing cache headers from your local server.
fr: Si le CDN QUIC.cloud est activé, vous pouvez toujours voir les en-têtes de cache de votre serveur local.

en: WooCommerce Settings
fr: Réglages WooCommerce

en: WordPress Image Quality Control
fr: Contrôle de la qualité des images WordPress

en: WordPress valid interval is %s seconds
fr: L’intervalle valide de WordPress est de %s secondes

en: WordPress valid interval is %s seconds.
fr: L’intervalle valide de WordPress est de %s secondes.

en: WpW: Private Cache vs. Public Cache
fr: WpW : cache privé vs. cache public

en: Yearly archive
fr: Archive annuelle

en: You can just type part of the domain.
fr: Vous pouvez saisir juste une partie du domaine.

en: You can list the 3rd party vary cookies here.
fr: Vous pouvez dresser la liste des cookies tiers ici.

en: You can quickly switch between using original (unoptimized versions) and optimized image files. It will affect all images on your website, both regular and webp versions if available.
fr: Vous pouvez rapidement passer de l’utilisation de fichiers d’images originaux (versions non optimisées) à celle de fichiers d’images optimisés. Cela affectera toutes les images de votre site web, qu’il s’agisse de la version normale ou de la version webp si disponible.

en: You can request a maximum of %s images at once.
fr: Vous pouvez demander un maximum de %s images à la fois.

en: You can turn on browser caching in server admin too. <a %s>Learn more about LiteSpeed browser cache settings</a>.
fr: Vous pouvez aussi activer la mise en cache du navigateur dans l’admin serveur. <a %s>En apprendre plus sur les réglages du cache navigateur LiteSpeed</a>.

en: You can turn shortcodes into ESI blocks.
fr: Vous pouvez transformer les codes courts en blocs ESI.

en: You can use this code %1$s in %2$s to specify the htaccess file path.
fr: Vous pouvez utiliser le code %1$s dans %2$s pour spécifier le chemin du fichier htaccess.

en: You cannot remove this DNS zone, because it is still in use. Please update the domain's nameservers, then try to delete this zone again, otherwise your site will become inaccessible.
fr: Impossible de supprimer cette zone DNS, car elle est toujours utilisée. Mettre à jour les serveurs de noms du domaine, puis essayer à nouveau de supprimer cette zone, sinon le site sera inaccessible.

en: You have too many requested images, please try again in a few minutes.
fr: Vous avez trop de demandes d’images, veuillez réessayer dans quelques minutes.

en: You just unlocked a promotion from QUIC.cloud!
fr: Vous venez de débloquer une promotion de QUIC.cloud !

en: You must click the %s button if you wish to associate this site with a QUIC.cloud account.
fr: Vous devez cliquer sur le bouton %s si vous souhaitez associer ce site à un compte QUIC.cloud.

en: You must have %1$s first before linking to QUIC.cloud.
fr: Vous devez d’abord avoir une %1$s avant de créer un lien vers QUIC.cloud.

en: You need to turn %s on and finish all WebP generation to get maximum result.
fr: Activer %s et terminer toute la génération de fichiers WebP pour obtenir un résultat.

en: You need to turn %s on to get maximum result.
fr: Vous devez activer %s pour obtenir un résultat maximal.

en: You will be unable to Revert Optimization once the backups are deleted!
fr: Vous ne pourrez pas annuler l’optimisation une fois les sauvegardes supprimées !

en: You will need to set %s to use the online services.
fr: Définir des %s pour utiliser les services en ligne.

en: You will receive an email upon status update.
fr: Vous recevrez un e-mail lors de la mise à jour de l’état.

en: Your %1s quota on %2s will still be in use.
fr: Votre quota %1s sur %2s sera toujours utilisé.

en: Your %s Hostname or IP address.
fr: Votre nom d’hébergeur ou adresse IP de %s.

en: Your API key / token is used to access %s APIs.
fr: Votre clé/jeton d’API est utilisé pour accéder aux APIS %s.

en: Your Email address on %s.
fr: Votre adresse de messagerie sur %s.

en: Your IP
fr: Votre IP

en: Your application is waiting for approval.
fr: Votre application est en attente d’approbation.

en: Your domain has been forbidden from using our services due to a previous policy violation.
fr: Votre domaine n'a pas été autorisé à utiliser nos services en raison d'une violation antérieure de notre politique.

en: Your domain_key has been temporarily blocklisted to prevent abuse. You may contact support at QUIC.cloud to learn more.
fr: Votre domain_key a été temporairement bloqué pour éviter les abus. Vous pouvez contacter le support à QUIC.cloud pour en savoir plus.

en: Your server IP
fr: L’adresse IP de votre serveur

en: Your site will be available, but browsers may issue a "not secure" warning during this time.
fr: Votre site sera disponible, mais les navigateurs peuvent émettre un avertissement « non sécurisé » pendant cette période.

en: Zero, or
fr: Zéro, ou

en: categories
fr: catégories

en: currently set to %s
fr: actuellement défini à %s

en: e.g. Use %s or %s.
fr: par ex. utilisez %s ou %s.

en: just now
fr: juste maintenant

en: microseconds
fr: microsecondes

en: provide more information here to assist the LiteSpeed team with debugging.
fr: fournir plus d'informations ici pour aider l’équipe LiteSpeed dans le débogage.

en: right now
fr: tout de suite

en: running
fr: exécution

en: seconds
fr: secondes

en: tags
fr: étiquettes

en: the auto-detected IP may not be accurate if you have an additional outgoing IP set, or you have multiple IPs configured on your server.
fr: l’adresse IP détectée automatiquement peut ne pas être exacte si on dispose d’un ensemble d’adresses IP sortantes supplémentaires ou si plusieurs adresses IP sont configurées sur le serveur.

en: unknown
fr: inconnue

en: user agents
fr: agents utilisateur
